1,8% spadek indeksu cen zbóż FAO z najwyższego poziomu od czerwca 2016 roku (150,6 punktu) nastąpił przede wszystkim na skutek dużej dostępności eksportowej w połączeniu z dobrymi perspektywami produkcji w nowym sezonie. Światowe ceny ryżu nie zmieniły się znacznie w skali miesięcznej, natomiast notowania pszenicy odnotowały spadek, który odzwierciedla poprawę warunków pogodowych w głównych regionach produkcji. Zniżkom uległy także ceny kukurydzy, głównie za sprawą pokaźnych zbiorów w Ameryce Południowej, co w marcu zintensyfikowało konkurencję eksportową.

Indeks cen mięs FAO wzrósł w marcu w skali miesięcznej o 0,7% do wartości 163,2 punktu. Zwyżka ta nastąpiła głównie ze względu na rosnące ceny wołowiny (ze względu na przebudowę stada ograniczona jest dostępność wołowiny w Australii) i mięsa owczego (koniec sezonowego szczytu uboju w nowej Zelandii), podczas gdy notowania wieprzowiny i drobiu były względnie stabilne.

Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony natomiast zasięg geograficzny indeksu – przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl