Supremacja Nowej Zelandii w światowym eksporcie mleczarskim
Nowa Zelandia dominuje w światowym eksporcie artykułów mleczarskich - jedynie w segmencie serów wyprzedza ją Unia Europejska. Potwierdzeniem tych trendów są wyniki światowego wywozu po 11 miesiącach 2009 r., - informuje FAMMU/FAPA.

Eksport odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) z Nowej Zelandii zwiększył się w stosunku do podobnego okresu 2008 roku aż o 70%, a sprzedaż OMP innego potentata z regionu Oceanii - Australii - przewyższyła wielkość sprzed roku o 37%. Na tym tle 27% wzrost wywozu (dzięki znacznie lepszej drugiej połowie roku) ze Wspólnoty wypada niezbyt znacząco. Mimo 37% spadku eksportu z USA, kraj ten pozostaje liczącym się dostawcą chudego mleka w proszku na rynki światowe. Wywóz OMP z Ukrainy odnotował zbliżone do amerykańskiego tempo spadku.
Nowa Zelandia powiększyła przewagę w eksporcie pełnego mleka w proszku. O ile bowiem od stycznia do listopada 2009 roku jej wywóz wzrósł o 37%, o tyle najwięksi konkurenci odnotowali spadki: Unia Europejska o 10%, a Australia o 5%. Aż o blisko połowę zwiększono za to eksport z Argentyny, natomiast sprzedaż PMP z sąsiedniej Brazylii, przed rokiem niemal równa argentyńskiej, zmalała aż o 84%.
Wywóz masła z Nowej Zelandii zwiększył się w analizowanym okresie o ponad ¼, a z Australii aż o 88%. Tymczasem sprzedaż tego tłuszczu z państw UE cechowała stagnacja (+1%). Ponad czterokrotnie zmalał za to eksport masła ze Stanów Zjednoczonych.
Jeszcze większa była supremacja nowozelandzka w eksporcie bezwodnego tłuszczu mlecznego (BTM). Po 11 miesiącach wysłano stamtąd aż 158 tys. ton tego towaru, o 2/3 więcej iż rok wcześniej. Wywóz ze Wspólnoty zmalał natomiast o 13% do 26 tys. ton, co sprawiło, że drugim światowym dostawcą BTM stała się Australia (29 tys. ton), dzięki 83% dynamice sprzedaży.
Jak wspomniano, Unii Europejskiej udaje się wciąż pozostać głównym dostawcą serów na światowy rynek i z powodu dużej różnicy wolumenu, ta pozycja wydaje się niezagrożona. Warto jednak zauważyć, że tempo wzrostu eksportu unijnego wyniosło po 11 miesiącach 2009 roku 3%, natomiast Nowa Zelandia zwiększyła wolumen sprzedaży o 17%. Inni znaczący dostawcy serów na rynki światowe odnotowali w omawianym okresie większe lub mniejsze straty. Wywóz serów z Australii i Ukrainy był minimalnie mniejszy (-1%), dużo większy spadek wystąpił w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych (wysłano o ok. 1/5 mniej serów).
