Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

UE lepiej radzi sobie z kryzysem na rynku mleka niż Nowa Zelandia i USA

  • Autor: BGŻ BNP Paribas
  • Data: 26-01-2016, 12:37
Trudna sytuacja na rynku mleka zwiększyła  konkurencję między trzema największymi eksporterami produktów mleczarskich na świecie. Dane za pierwsze jedenaście miesięcy 2015 r. wskazują, że Unia Europejska, mimo rosyjskiego embarga, w lepszym stopniu potrafiła dotrzeć do zagranicznych odbiorców niż Nowa Zelandia i USA – mówi Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Według danych GTA, opublikowanych przez MMO, w okresie styczeń-listopad 2015 r., eksport masła i tłuszczów mlecznych z UE, w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r., mimo zakazu sprzedaży do Rosji, zwiększył się o 37 tys. t do 174 tys. t, tj. o 26%, podczas gdy wywóz tych produktów z Nowej Zelandii spadł o 17 tys. t (o 4%) do 439 tys. t, a z USA  o 46 tys. t (o 68%) do 22 tys. t.

W przypadku OMP, jego sprzedaż z UE na rynki zagraniczne w pierwszych jedenastu miesiącach 2015 r.  zwiększyła się o 35 tys. t (o 6% do 623 tys. t) w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. Nowa Zelandia również zwiększyła eksport OMP – o 29 tys. t (o 9%). Natomiast sprzedaż z USA zmniejszyła się o 5 tys. t (o 1%) do 514 tys. t. Spadek eksportu pełnego mleka w proszku z UE (o 1% do 357 tys. t) był mniejszy zarówno w odniesieniu do Nowej Zelandii, gdzie sprzedaż na rynki zagraniczne zmniejszyła się o 3% do prawie 1,2 mln t jak i do Stanów Zjednoczonych, z których wywieziono 34 tys. t PMP, tj. o 32% mniej niż w analogicznym okresie 2014 r.

W UE w niewielkim stopniu zmniejszyła się sprzedaż serów na rynki trzecie – tj. o 8 tys. t (o 1%) do 654 tys. t. Światowe zainteresowanie serami z USA zmniejszyło się  o 50 tys. t do 293 tys. t,  tj. o 15% w odniesieniu do  analogicznego okresu 2014 r. Znacząco natomiast zwiększyła się sprzedaż serów  z Nowej Zelandii – o 45 tys. t (o 18%) do 292 tys. t.

Wzrost eksportu z Unii Europejskiej odnotowano również w przypadku produktów, które dla Nowej Zelandii mają mniejsze znaczenie. W okresie styczeń-listopad 2015 r., w relacji rocznej, sprzedaż serwatki w proszku na rynki trzecie zwiększyła się o 6% do 489 tys. t., a mleka zagęszczonego o 10% do 304 tys. t. W przypadku USA eksport serwatki w proszku obniżył się o 14% do 378 tys. t, a mleka zagęszczonego o 18% do 19 tys. t.

Podsumowując, UE zwiększyła swoje znaczenie w światowym eksporcie masła. Wolumen wzrostu sprzedaży OMP z UE był większy niż w przypadku Nowej Zelandii. Wolumen spadku sprzedaży PMP z UE był mniejszy zarówno w odniesieniu do Nowej Zelandii, jak i USA. Jedynie w przypadku serów, ich eksport z Nowej Zelandii wzrósł  o 18%, podczas gdy z UE obniżył się o 1%.

Oznacza to, że Unia Europejska lepiej radzi sobie z trudną sytuacją na rynku mleka niż jej pozostali dwaj najwięksi konkurenci, m.in. ze względu na deprecjację EUR wobec USD. W kontekście prognozowanego przez USDA w 2016 r. spadku produkcji mleka w Nowej Zelandii o ok. 3%, przy wzroście produkcji w UE-28 o 1%,  a także dalszego umocnienia USD wobec EUR należy spodziewać się, że w 2016 r. nastąpi dalszy wzrost znaczenia UE, w światowym handlu artykułami mleczarskimi.

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!