UE opowiedziała się za zwiększeniem kwot mlecznych
- Autor: portalspozywczy.com.pl
- Data: 07-03-2008, 12:17
W tym czasie większość krajów członkowskich UE opowiedziała się za stopniowym zwiększaniem narodowych kwot mlecznych w celu umożliwienia tzw. „miękkiego lądowania” czyli łagodnego odejścia od systemu kwotowego, nie powodującego gwałtownych zmian na unijnym rynku mleka.
Jednym z elementów rozważań jest tempo zwiększania wielkości kwot narodowych. Przewiduje się, że podwyżka kwot mlecznych może wynosić od 2 do 5 proc. rocznie, co zgodne jest ze stanowiskiem polskich organizacji zrzeszających przetwórców mleka. Wśród dodatkowych rozwiązań rozważa się również stopniowe zmniejszanie opłat karnych za nadprodukcję mleka oraz zmiany poziomów referencyjnej zawartości tłuszczu w mleku obowiązujących poszczególne kraje członkowskie (przeliczenie ilości mleka faktycznie dostarczonego do zakładów na wielkość dostaw o referencyjnej zawartości tłuszczu – tzw. korekta tłuszczowa, powoduje w przypadku
Polski wzrost poziomu wykorzystania krajowej kwoty mlecznej, gdyż zawartość rzeczywista tłuszczu w mleku surowym jest najczęściej wyższa od wynegocjowanej wielkości referencyjnej). Polskie organizacje opowiadają się za zwiększeniem referencyjnej zawartości tłuszczu lub całkowitym zniesieniem tego mechanizmu, gdyż byłoby to korzystne dla polskich producentów mleka.
Związek Prywatnych Przetwórców Mleka od początku debaty nad przyszłością systemu kwotowania produkcji mleka w UE wyraża stanowisko, że przedłużanie funkcjonowania systemu kwot mlecznych w UE poza rok 2015 nie wydaje się uzasadnione, a wręcz przeciwnie może doprowadzić do marginalizacji UE jako liczącego się na świecie producenta oraz eksportera produktów mleczarskich. Obawa ta znalazła potwierdzenie w przygotowanej na zlecenie Komisji Europejskiej analizie skutków odejścia od systemu kwot, który jeżeli zostanie utrzymany w niezmienionej formie po roku 2015 prawdopodobnie spowoduje znaczący spadek eksportu większości produktów mleczarskich wytwarzanych w UE.
Jednocześni ZPPM opowiada się za stopniowym odejściem od systemu kwotowego w drodze zwiększania krajowych ilości referencyjnych uznając stopniową redukcję opłat za nadprodukcję mleka za możliwą do zastosowania jedynie w połączeniu ze zwiększaniem krajowych kwot mlecznych.
- Mleczarnia z Ciechanowa kupiła zakład w Ozorkowie
- Pomoc KE dla Ukrainy zagrozi polskiemu drobiarstwu?
komentarze (0)