Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Umowa o wolnym handlu EU z Meksykiem – co oznacza dla rynku mleka?

  • Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
  • Data: 24-04-2018, 11:50
- W sobotę (21.04.2018 r.) Unia Europejska doszła do porozumienia w sprawie najważniejszych postanowień umowy o wolnym handlu z Meksykiem. Nowe uregulowania będą również wpływać na kształtowanie się zasad handlu produktami rolno-spożywczymi, w tym  m.in. dotyczyć będą produktów mleczarskich - zwraca uwagę Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
Umowa o wolnym handlu EU z Meksykiem – co oznacza dla rynku mleka?
fot. shutterstock.com

W 2017 r. do Meksyku z Unii Europejskiej wyeksportowano produkty mleczarskie o wartości 155 mln EUR (1,5% wartości produktów mleczarskich z UE), co pod względem wartości,  plasowało ten kraj na 18 miejscu wśród odbiorców ze Wspólnoty. W przypadku Polski, kraj ten miał małe znaczenie, – w 2017 r. wartość eksportu wyniosła 5,0 mln EUR (0,3% wartości eksportu ogółem).

- Należy zauważyć, że Meksyk pełni znaczącą rolę w imporcie produktów mleczarskich na świecie. W 2017 r. kraj ten, pod względem wolumenu, był największym importerem odtłuszczonego mleka w proszku. W przypadku masła był na czwartym, a serów na szóstym miejscu na świecie - mówi Paweł Wyrzykowski.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W ramach osiągniętego porozumienia, w odniesieniu do mleka w proszku, w pierwszym roku po wejściu w życie umowy z Meksykiem możliwa będzie bezcłowa sprzedaż 30 tys. t mleka w proszku z UE. Limit ten w okresie pięciu lat zwiększy się do 50 tys. t. Nie będzie limitów na eksport do Meksyku serów z przerostami niebieskiej pleśni, w przypadku których cła sięgają obecnie nawet 20%. Bezcłowy limit na eksport do Meksyku serów świeżych i topionych wyniesie 5 tys. t, a na pozostałe sery – 20 tys. t.

- Obecne porozumienie zawiera najważniejsze elementy umowy, a prace nad finalnym tekstem będą kontynuowane do końca roku, co oznacza, że wejście umowy w życie jest możliwe prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku - dodaje Paweł Wyrzykowski.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!