Unijny komitet za urzymaniem kwot mlecznych po 2015 roku
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, organ doradczy i opiniodawczy UE, wydał 18 lutego oświadczenie, by "nie pozostawiać sektora produktów mleczarskich wyłącznie grze sił rynkowych" - informuje FAMMU/FAPA.

Stabilne ceny i godziwe dochody producentów mleka są bowiem kluczowe dla zagwarantowania podaży wysokiej jakości nabiału - bardzo istotnego rodzaju żywności, a także do zachowania tętniącego życiem otoczenia rolniczego w Europie.
Komitet stanowczo poparł apele wyrażane przez różne szczeble uczestników rynku mleka, opowiadające się za utrzymaniem interwencji rynkowej. Jest to konieczne, gdyż w Unii wytwarza się więcej produktów mlecznych, niż ich konsumuje, nawet mimo niewykorzystywania w ostatnich latach unijnej (ogólnej) kwoty mlecznej. To ostatnie zjawisko jest jednak wynikiem niekorzystnych, bardzo niskich cen, które często nie zapewniają opłacalności produkcji.
Rosnąca koncentracja sektora detalicznego, która dała mu ogromną przewagę siły przetargowej, przekształca rolników z pełnoprawnych uczestników rynku w biernych dostawców, zmuszonych do akceptacji każdych warunków finansowych. Powiększenie kwot, a następnie ich zniesienie grozi zatem drastycznym pogorszeniem życia producentów na ogromnych terenach Wspólnoty i jest wbrew unijnym ambicjom rozwijania zrównoważonego modelu rolnictwa. Niekontrolowana deregulacja byłaby poważnym zagrożeniem dla zachowania dziedzictwa kulturowego i wielofunkcyjnego rozwoju znacznych obszarów UE.
Z uwagi na powyższe argumenty oraz obecną i przewidywaną trudną sytuację mleczarstwa, Komitet opowiedział się zdecydowanie za utrzymaniem systemu kwot mlecznych po 2015 r. Przysłuży się to bezpieczeństwu dostaw i zagwarantowaniu w UE samowystarczalności pod względem mleczarskim. Ostatnią poruszoną kwestią było zwiększenie środków na badania i innowacje, aby przyśpieszyć rozwój bardziej wydajnego i konkurencyjnego unijnego sektora mleka.
