Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

W tym roku UE stanie się największym eksporterem produktów mleczarskich na świecie

  • Autor: Bank BGŻ BNP Paribas
  • Data: 20-06-2017, 15:19
Według raportu FAO Food Outlook, w 2017 r. światowa wymiana produktami mleczarskimi wzrośnie o 1,% do 71,8 mln t w ekwiwalencie mleka co oznacza, że przedmiotem światowego handlu stanie się  8,6% globalnej produkcji mleka w 2017 r. - podaje Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
W tym roku UE stanie się największym eksporterem produktów mleczarskich na świecie
fot. shutterstock.com

Jak podkreśla Paweł Wyrzykowski, najbardziej dynamicznie będzie rozwijał się światowy handel OMP, który wzrośnie o 2,7% do 2,22 mln t (w masie produktu). Zgodnie z prognozami ekspertów FAO, w 2017 r. nastąpi odbicie w eksporcie OMP z UE - wolumen wywozu ma zwiększyć się o 17%. W 2017 r. eksport OMP ze Stanów Zjednoczonych zwiększy się o 6,2%, podczas gdy z Nowej Zelandii spadnie o 8,3%. - Warto jednak pamiętać, że znaczącym czynnikiem niepewności na rynku OMP są jego duże zapasy w UE, które na koniec kwietnia br. wynosiły 406 tys. t, tj. 18% wolumenu światowego handlu w 2017 r. Po stronie popytu wzrost zapotrzebowania na OMP przewidywany jest m.in. ze strony Chin, Meksyku, Filipin, Jemenu, Algierii i Tajlandii - dodaje ekspert.

W br. eksport serów zwiększy się o 2,1% do 2,53 mln t. Wg FAO, sprzedaż z UE wzrośnie o 3,1% do rekordowego poziomu 825 tys. t,  co stanowić będzie blisko jedną trzecią światowej wymiany.

- Eksport serów z Białorusi wzrośnie o 6,7% do 218 tys. t, podczas  gdy z Nowej Zelandii zmniejszy się o 4,2% do 340 tys. t. W 2017 r. wzrost zakupów serów przewidywany jest m.in. ze stronu Rosji, Chin, Korei Południowej, Japonii, Arabii Saudyjskiej, Meksyku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych - przyznaje Paweł Wyrzykowski.

Globalny eksport masła w zwiększy się o 1,9% do 986 tys. t, przede wszystkim na skutek 10-proc. wzrostu zbytu masła z UE. Jest to dość optymistyczna prognoza, gdyż w pierwszych czterech miesiącach br. eksport masła z UE był o 20% mniejszy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Eksperci FAO przewidują, że sprzedaż tego produktu z Nowej Zelandii (największego eksportera) zwiększy się o 0,7%.

- Największy wzrost zapotrzebowania na masło spodziewany jest ze strony Chin, Meksyku i Australii, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Filipin i Rosji. Należy dodać, że większa produkcja w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie może generować mniejszy zapotrzebowanie na zewnętrzne dostawy masła do tych krajach - dodaje.

W 2017 r. rozwój światowego handlu produktami mleczarskimi będzie hamowany przez mniejszy, o 0,5%, eksport PMP. Eksport z Nowej Zelandii obniży się o 1,0%, a z UE spadanie o 4,1%. Po stronie popytu, w wyniku większej niż w 2016 r. produkcji mleka w Brazylii, należy spodziewać się spadku importu do tego kraju. Z kolei w przypadku Chin prognozowany jest wzrost importu, jednak jego poziom będzie o 25% niższy od rekordowego z 2014 r.

- Należy zauważyć, że w ekwiwalencie mleka, w 2017 r., łączny eksport produktów mleczarskich z UE wzrośnie o 4,5% do 19,3 mln t, podczas gdy z Nowej Zelandii spadnie o 2,3% do 18,9 mln t, a ze Stanów Zjednoczonych wzrośnie o 3,4 do 10,3 mln t. Tym samym w 2017 r. UE stanie się największym eksporterem produktów mleczarskich na świecie - podaje Paweł Wyrzykowski.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!