Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
×

Subskrybuj newsletter
portalspożywczy.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mleko

Wysokie ceny mleka utrzymają się do końca roku

  • Autor: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl
  • Data: 15-05-2014, 15:46
Od początku bieżącego roku utrzymują się spadkowe tendencje cen skupu mleka, wywołane przede wszystkim dużym wzrostem produkcji w kraju, jak i na świecie. Niemniej, surowiec nadal jest rekordowo drogi i oczekujemy, że wysokie ceny utrzymają się przez cały 2014 rok - choć będę niższe niż w II połowie 2013 roku - powiedziała w rozmowie z serwisem portalspożywczy.pl Marta Skrzypczyk z Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych w BGŻ SA.
Wysokie ceny mleka utrzymają się do końca roku
Marta Skrzypczyk z Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych w BGŻ SA /fot. PTWP

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Jak mówi ekspert, BGŻ spodziewa się, że wraz ze zniesieniem systemu kwotowania mleka, nastąpi wzrost jego produkcji - w latach 2015-2020 średnio o 7-8 proc. w całej UE. Ze względu na dojrzałość rynku europejskiego oraz niski przyrost liczny ludności (lub wręcz jej spadek) wzrost popytu w Unii będzie nieznaczny, co oznacza przyrost nadwyżek eksportowych. Tym samym, sytuacja cenowa w Europie będzie w jeszcze większym stopniu uzależniona od popytu generowanego przez kraje rozwijające się, w tym także te niestabilne politycznie (Rosja, Chiny). - Narastać też będzie konkurencja pomiędzy krajami należącymi do czołówki eksporterów. To wszystko spowoduje, że obserwowana w ostatnich latach duża zmienność cen prawdopodobnie utrzyma się także w kolejnych latach - uważa Marta Skrzypczyk.

Jeżeli chodzi o Polskę, to naszym zdaniem w latach 2015-2020 może nieznacznie wzrosnąć produkcja mleka, natomiast istotnie zwiększy się jego skup (bo to on był ograniczany kwotami). Jedynie niewielki wzrost popytu na rynku wewnętrznym będzie prowadził do/wymuszał rozwój eksportu - mówi analityk BGŻ.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!