Nastąpiły zwyżki cen wszystkich towarów oferowanych za pośrednictwem aukcji oprócz cen sera cheddar i odtłuszczonego mleka w proszku.

 Najbardziej dynamicznie wzrosły notowania maślanki w proszku (+13,1%). Średnia cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych była wyższa o 3,6%, niż przed dwoma tygodniami i wyniosła 2,28 tys. USD/t (o 54,7% niższa od odnotowanego na początku lutego 2014 rekordu). Ceny OMP (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych), które sprzedawane było średnio o 1,1% taniej niż na poprzednim przetargu (3 maja) osiągnęły poziom 1,66 tys. USD/t (za kontrakty na październik płacono jednak o 6,1% więcej niż przed dwoma tygodniami). Za tonę tego przetworu mlecznego płacono średnio o 69 USD mniej, niż przed miesiącem (na przetargu 19 kwietnia 2016 r.).

W tym samym czasie średnie ważone ceny jednej tony PMP osiągnęły cenę o 3,5% wyższą względem poprzedniej aukcji, 2,25 tys. USD/t (za kontrakty lipiec 2016 roku płacono nawet o 3,7% więcej niż na poprzedniej aukcji). Pełnotłuste mleko w proszku było zatem wciąż sprzedawane po cenie wyższej niż proszek odtłuszczony, średnio różnica ta wzrosła do 594 USD/t.

 Na ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano 1,2% zniżkę cen sera cheddar. Jego cena spadła do poziomu 2,69 tys. USD/t.

Następny przetarg platformy GlobalDairyTrade odbędzie się dnia 1 czerwca 2016 r.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl