Według danych monitoringu cen MRiRW, w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia, w porównaniu ze średnimi cenami w lipcu br. ceny zbytu serów Gouda wzrosły o 7,7 proc. do 11,64 zł za kilogram, a Edam o 5,7 proc. do 11,64 zł za kilogram. Masło w tym okresie podrożało o 5,1 proc. do 13,35 zł za kilogram, a odtłuszczone mleko w proszku o 1,5 proc. do 7,24 zł za kilogram.

W porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem, masło podrożało o 17,1 proc., sery o 13,4 proc., a OMP o 1,4 proc.. Należy jednak mieć na uwadze, że tylko ceny masła są obecnie na poziomie zbliżonym do średniej z ostatnich pięciu lat. Ceny serów natomiast są o 10 proc., a OMP o 25 proc. niższe od średniej pięcioletniej. 

Ekspert BGŻ BNP Paribas podkreśla, że obserwowane ostatnio podwyżki cen zbytu przetworów mleczarskich znalazły swoje odzwierciedlenie we wzroście cen skupu mleka. Według danych GUS, w lipcu br. przeciętna cena netto skupu mleka w Polsce wyniosła 101,28 zł za 100 l i była o 1,3 proc. wyższa niż w czerwcu br., podczas gdy w ostatnich pięciu latach średnia cena skupu mleka w lipcu była o 0,4 proc. niższa niż w czerwcu.

Ostatnie wzrosty cen przetworów mleczarskich w Polsce są zbieżne z tendencjami panującymi w UE i na świecie. Według danych Eurostat w dwóch pierwszych tygodniach sierpnia 2016 r. w porównaniu z lipcem br. ceny masła wzrosły o 7,5 proc. serów Edam o 6,9 proc., Gouda o 5,9 proc. a OMP o 2,1 proc.. W porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem masło było o 13,4 proc. droższe, sery Edam podrożały o 7,7 proc. a OMP o 2,7 proc.. Niższe natomiast, o 0,9 proc. były cen serów Gouda.

- Należy zauważyć, że zarówno w przypadku Polski, jak i UE, największe podwyżki cen dotyczyły masła i serów, czyli produktów, których eksport z UE w pierwszym półroczu 2016 r. był znacznie większy niż w analogicznym okresie przed rokiem - komentuje  Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl