Do połowy 2016 r. odnotowano 45% spadek ze szczytowej wartości 4853 USD za tonę w styczniu 2014 r. do 2657 USD za tonę w czerwcu. Niskie ceny stymulują obecnie zapotrzebowanie importowe, które generowane jest głównie przez Chiny, USA, Arabię Saudyjską, Egipt, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Malezję. W 2016 roku obserwowany jest także wzrost wysyłek masła do Rosji, natomiast w UE traktowanej jako jednolity rynek jest pod tym względem stabilnie.

Z tytułu wzrostu popytu światowego największe korzyści może odnieść właśnie Unia Europejska, której wzrost produkcji przy korzystnym kursie wymiany (USD do EUR) przyczynia się do zwyżki sprzedaży zagranicznej. Wysyłki masła w 2016 roku zwiększa także Białoruś, której ożywiona wymiana handlowa z Rosją prowadzi do wzrostu eksportu masła trzeci rok z rzędu.

W przypadku Nowej Zelandii, oczekiwana jest stabilizacja i prognozuje się, że w całym 2016 roku wywóz masła osiągnie poziom ok. 505 tys. ton. Z kolei w USA, zwiększona kosztem masła produkcja serów i jogurtów przy silnym popycie wewnętrznym na ten tłuszcz prowadzi do wysokich cen masła i ograniczenia dostaw.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl