Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

ZPPM: Projekt Komitetu Regionów UE zagraża polskiemu mleczarstwu

 • Autor: portalspożywczy.pl
 • Data: 16-05-2013, 10:14
Zdaniem Związku Polskich Przetwórców Mleka (ZPPM) projekt opinii Komitetu Regionów zawiera zalecenie zagrażające interesowi polskiego sektora mleczarskiego, tj. postuluje utrzymanie systemu kwot mlecznych przynajmniej do końca roku kwotowego 2019/2020.
ZPPM: Projekt Komitetu Regionów UE zagraża polskiemu mleczarstwu
Marcin Hydzik, prezes ZPPM /fot.żelaznastudio

Pomijając fakt, że zniesienie kwotowania produkcji mleka w roku 2015 zostało zapowiedziane w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej z 2003r., co oznacza, że sektor mleczarski UE rozpoczął już przygotowania do funkcjonowania w środowisku pozbawionym kwot mlecznych, a w prawodawstwach krajów członkowskich częściowo wdrożono już przepisy regulujące rynek mleka po roku 2015 (wynikające z tzw. pakietu mleczarskiego), ZPPM postuluje odrzucenie ww. zalecenia sformułowanego w projekcie opinii Komitetu Regionów oraz argumentacji za nim stojącej z następujących powodów.

W punkcie 13 projektu opinii Komitetu Regionów stwierdza się, że wahania cen na rynku mleka i przetworów mlecznych stanowią koszt dla całego sektora mleczarskiego, a zwłaszcza dla producentów, których przychody są nieprzewidywalne i zniechęcają do wejścia na rynek mleka.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Zdaniem ZPPM, jako odpowiedź na to stwierdzenie mogą posłużyć statystyki dotyczące średnich cen skupowanego mleka w okresie przed i po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, z których jasno wynika, że system kwot mlecznych w żaden sposób nie gwarantuje stabilności cen skupowanego mleka.

Analizując dane empiryczne dotyczące średnich miesięcznych cen skupu mleka w Polsce w okresie styczeń 1998 - grudzień 2012 nie można pominąć jednego z podstawowych wskaźników statystycznych, jakim jest odchylenie standardowe. Zgodnie z definicją odchylenie standardowe mówi jak szeroko wartości jakiejś wielkości (takiej jak np. wiek, inflacja, kurs akcji, a w tym przypadku ceny mleka) rozrzucone są wokół jej średniej. Im mniejsza wartość odchylenia tym obserwacje są bardziej skupione wokół średniej, im wyższa wartość odchylenia standardowego tym mniej stabilnie zachodzi obserwowane zjawisko.

W przypadku cen mleka w skupie w okresie styczeń 1998 - kwiecień 2004 (okres przed wejściem Polski do UE i implementacją w Polsce systemu kwotowania produkcji mleka) odchylenie standardowe wynosiło 8,20 - oznacza to, że średnio w tym okresie ceny było o 8,20 PLN / 100l wyższe lub niższe od średniej dla tego okresu wynoszącej 70,96 PLN / 100l. W okresie od maja 2004 do grudnia 2012 odchylenie standardowe wynosiło 10,67. Analogicznie, oznacza to, że średnio ceny były o 10,67 PLN/ 100l wyższe lub niższe od średniej wyliczanej dla tego okresu, wynoszącej 107,11 PLN/100l. Biorąc powyższe pod uwagę, można stwierdzić, że poziom cen skupowanego mleka nie był stabilny w analizowanym okresie i ulegał ciągłym wahaniom, czego wyrazem jest względnie duża wartość odchylenia standardowego i to zarówno przed, jak i po wdrożeniu systemu kwotowania produkcji mleka w Polsce. Z danych wynika również, że w okresie poprzedzającym wprowadzenie w Polsce systemu kwotowania produkcji mleka średnia amplituda wahań cen mleka w skupie wynikająca z odchylenia standardowego była niższa niż po wprowadzeniu tego systemu. Przeczy to lansowanej przez niektóre grupy interesów oraz decydentów tezie o stabilizującym wpływie systemu kwot mlecznych na poziom cen mleka w skupie.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • rolnik 2013-05-17 21:28:17

  To wszystko prawda. Ile osób wzbogaciło się na wprowadzeniu kwot mlecznych? Na pewno nie producenci mleka. Po co komu potrzebne te kwoty, gdyby rzeczywiście coś znaczyły to żadna mleczarnia nie kupowałaby mleka po przekroczeniu limitów dostaw. Rolnicy zapłacą kary, a mleczarnie przerobiły mleko i nic! To jest kpina i draństwo. Poza tym uważajcie, bo mleka na pewno zabraknie, bo starzy hodowcy się wykruszają, a dla młodych nie ma dobrej ceny mleka (prosze sprawdzić wyliczenia ODRów są w internecie) i nawet kredytów preferencyjnych. Moim zdaniem trwa zmowa.... .

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
 • partner portalu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!