Najbardziej dynamicznie wzrosły notowania pełnotłustego mleka w proszku i laktozy. Średnia cena dla wszystkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych była wyższa o 3,4% niż przed trzema tygodniami i wyniosła 2,26 tys. USD/t (o 55,1% niższa od odnotowanego na początku lutego 2014 rekordu). Ceny OMP (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych), które sprzedawane było średnio o 0,3% drożej niż na poprzednim przetargu (5 kwietnia) osiągnęły poziom 1,73 tys. USD/t (chociaż za kontrakty na wrzesień płacono nawet o 4,2% więcej niż przed trzema tygodniami). Za tonę tego przetworu mlecznego płacono średnio o 4 USD mniej niż przed miesiącem (na przetargu 15 marca 2016 r.).

W tym samym czasie średnie ważone ceny jednej tony PMP osiągnęły cenę o 7,1% wyższą względem poprzedniej aukcji, 2,16 tys. USD/t (za kontrakty wrzesień 2016 roku płacono nawet o 10% więcej niż na poprzedniej aukcji).

Pełnotłuste mleko w proszku było zatem wciąż sprzedawane po cenie wyższej niż proszek odtłuszczony, średnio różnica ta wzrosła do 429 USD/t. Na ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano 5,1% zniżkę cen sera cheddar. Jego cena spadła do poziomu 2,64 tys. USD/t.

Następny przetarg platformy GlobalDairyTrade odbędzie się dnia 3 maja 2016 r.


Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl