1 lutego 2019 roku zarząd Hortex sp. z o.o. podpisał ze spółką Bewa sp. z o.o. warunkową umowę nabycia udziałów w spółce Jurajska sp. z o.o. Tymczasem 4 lutego poinformowano, że ZMB Capital, właściciel Ustronianki, podpisał wstępną umowę zakupu 100% udziałów w spółce Hoop Polska z dotychczasowym właścicielem – spółką Kofola ČeskoSlovensko. 

- Rynek napojów bezalkoholowych jest bardzo atrakcyjny i ma dobre perspektywy dalszych wzrostów – według danych Euromonitor International, w 2018 roku był on wart nawet 26,6 mld zł, z czego ponad 6 mln zł przypada na wodę butelkowaną, a kwoty te rosną z roku na rok. Wzrosty na rynku napojów bezalkoholowych wspomagają szczególnie coraz wyższe temperatury wynikające ze zmian klimatycznych, a poprzedni rok był rekordowy dla wielu firm działających na tym rynku właśnie w związku z utrzymującymi się długo upałami. Dobre wyniki firm w 2018 roku zachęcają więc do wychodzenia z inwestycji właśnie w tym momencie - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Łukasz Targoszyński, adwokat w warszawskim biurze kancelarii Baker McKenzie.

Zwraca uwagę, że przejęcie Jurajskiej przez Hortex i przejęcie Hoop przez Ustroniankę to dwie zasadniczo inne transakcje, szczególnie jeśli chodzi o motywy. - Pierwsza to strategiczna decyzja o wejściu przez Hortex na nowy rynek, na którym firma nie była dotychczas obecna, z nadzieją wykorzystania swojej dobrze rozbudowanej sieci dystrybucyjnej oraz know-how do zwiększenia udziałów Jurajskiej w rynku 0 mówi. - Ustronianka wykorzystała natomiast zapowiadane już w maju zeszłego roku zmiany restrukturyzacyjne w Kofoli, która wyzbywa się części aktywów w Polsce, do zwiększenia udziałów w rynku napojów bezalkoholowych poprzez dodanie kolejnej marki do swojego portfolio - dodaje.

Zdaniem adwokata, obie transakcje łączy natomiast to, że w obu przypadkach kupujący nabywają nowoczesne zakłady produkcyjne oraz dobrze rozpoznawalne marki, które są bardzo ważne w prowadzeniu działalności na rynku napojów bezalkoholowych.

 - Myślę, że jeszcze w tym roku możemy się spodziewać kolejnych transakcji na tym rynku - podsumowuje.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl