MF: Widzimy możliwość, aby nektary korzystały z 8-procentowej stawki VAT
- Autor: PAP
- Data: 18-01-2019, 17:16

Świtała przypomniał, że resort finansów kończy prace nad nową matrycą stawek VAT, która ma uprościć obecny system. Wytłumaczył, że resort zidentyfikował trzy podstawowe problemy z nim związane.
"Po pierwsze jest on dosyć skomplikowany i rozbudowany. W załącznikach do ustawy mamy dużą liczbę pozycji a podobne grupy towarów są często opodatkowane różnymi stawkami" - powiedział.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Drugi problem wynika z oparcia obecnej matrycy stawek VAT na klasyfikacjach statystycznych (PKWiU), które wydaje Główny Urząd Statystyczny.
"Zmiana klasyfikacji przez GUS może powodować zmianę wysokości opodatkowania VAT-em ze skutkiem wstecznym. Tymczasem przed konsekwencjami decyzji GUS nie chronią interpretacje podatkowe. Poza tym do klasyfikacji GUS odwołują się inne regulacje, np. o zryczałtowanym systemie dla rolników, czy o zwolnieniach z ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych. Zmiany w tym zakresie wpływają więc na wykonywanie obowiązków podatkowych, co jest bardzo niekorzystne" - powiedział wiceminister.
Aby dać podatnikom większą pewność w stosowaniu stawek VAT ministerstwo chce wprowadzić tzw. Wiążące Informacje Stawkowe. Tym samym administracja skarbowa przejmie na siebie obowiązek informowania podatników o tym, jak jest sklasyfikowany dany towar lub usługa i jaką stawką są opodatkowane.
"Dla towarów ważne będą kody unijnej tzw. nomenklatury scalonej (CN), na podstawie których organy skarbowe będą wydawać WIS-y. Aktualna Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług będzie miała zastosowanie do usług, które również będą przedmiotem WIS. Ewentualne zmiany kodów będą obowiązywały na przyszłość, a nie wstecz, jak obecnie" - zapewnił Świtała.
Wiceminister podkreślił, że informacja stawkowa zapewni ochronę podatnikom także dlatego, że - mówiąc w pewnym uproszczeniu - klasyfikacja będzie wydawana na towar, a nie na przedsiębiorcę.
"Jeżeli dany towar będzie wprowadzany do obrotu przez podatnika dysponującego Wiążącą Informacją Stawkową, z której wynika np. 8 proc. stawka VAT, to wszyscy inni przedsiębiorcy, którzy ten towar kupią i zastosują tę stawkę, także będą chronieni" - poinformował wiceminister.
Resort finansów planuje, że nowa matryca zacznie obowiązywać od początku 2020 r., natomiast WIS-y byłyby wydawane od momentu wejścia w życie ustawy. Według Świtały powinno to nastąpić jak najszybciej - w projekcie wskazana jest data 1 kwietnia 2019 r. "Dzięki temu firmy uzyskujące Wiążącą Informację Stawkową będą miały więcej czasu na przygotowanie się do zmian" - zaznaczył.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
PepsiCo inwestuje w produkcję, zrównoważony rozwój i kapitał ludzki (WYWIAD)
-
Żabka z limitowaną, letnią ofertą napojów: Monster, Coca Cola, Wycisk w nowych smakach
-
Sprite rezygnuje z 60-letniej tradycji. Mniej zieleni to bardziej eko?
-
MF: od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe
-
MF: wakacje kredytowe od sierpnia
-
Banki obłożone dodatkowym podatkiem? Rząd rozważa takie działania
-
Herbaty Miss Ti od Quebonafide już w Żabce. Klienci Żabki Nano odbiorą je za darmo
-
W Rosji brakuje CO2 do produkcji napojów. To efekt sankcji, ale nie tylko
-
Kubuś został partnerem Runmageddon Kids
-
MF planuje wydłużyć termin złożenia deklaracji dla Estońskiego CIT
komentarze (0)