Minister finansów: możliwe wypracowanie propozycji objęcia nektarów 8-proc. stawką VAT
- Autor: PAP
- Data: 09-01-2019, 15:51

Minister mówiła m.in. o planach resortu finansów związanych z podatkami, w tym dotyczących nowej tzw. matrycy VAT. "Jesteśmy na końcu konsultacji (...). Projekt wzbudził duży odzew, wiele uwag, które napłynęły, to także uwagi techniczne, które pozwolą nam ten projekt doskonalić" - powiedziała. Dodała, że liczne uwagi dotyczyły wysokości stawek.
Przypomniała, że generalnie założeniem matrycy VAT jest uproszczenie podatku i tam, gdzie to jest możliwe - obniżenie stawki. Podkreśliła, że zmiana nie ma celu fiskalnego, jej efekt jest ujemny dla budżetu. Zwróciła przy tym uwagę na propozycję podwyższenia do 23 proc. VAT w przypadku napojów. "Taką dyskusję odbywamy ze środowiskiem producentów" - powiedziała. Według Czerwińskiej część obaw udało się wyjaśnić.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
"Tutaj myślę, że moglibyśmy taką propozycję wypracować: czysty sok to 5-proc. stawka VAT, napój - 23 proc., wszystkie nektary (...) szacujemy na stawkę 8 proc." - powiedziała. "Takie skutki finansowe są wyliczane, jakby to mogło wyglądać, gdybyśmy uzyskali taki konsensus. Rzeczywiście w ramach tych konsultacji podniesiony został argument, który trzeba bardzo poważnie potraktować, że z części owoców nie ma możliwości wytworzenia 100-proc. soku" - powiedziała. Wyjaśniła, że np. aronia jest tak kwaśna, że czysty sok z tego owocu nie nadaje się bezpośrednio do picia.
Minister poinformowała, że proponowane rozwiązanie można odnieść do "dyrektywy sokowej", która określa proporcje koncentratu pozwalające uznać produkt za nektar. "Myślę, że tutaj obniżona stawka 8 proc. mogłaby mieć zastosowanie. Jesteśmy w bardzo mocnym dialogu" - zaznaczyła.
Dodała, że resort kończy prace nad matrycą i chciałaby, aby 1 kwietnia można było już wydawać tzw. Wiążące Informacje Stawkowe. Zastrzegła, że matryca wchodzi w życie w 2020 r., ale ona powinna być teraz, dlatego że to pozwoli na uporządkowany proces jej wprowadzania".
Mówiła ponadto, że ministerstwo zwraca uwagę na prostotę i przyjazność systemu podatkowego, dlatego prace idące w tym kierunku będą w 2019 r. kontynuowane. "Chciałabym, aby te projekty jak najszybciej to jest możliwe trafiły do prac parlamentarnych, zwłaszcza z uwagi na kalendarz parlamentarny" - powiedziała.
Wskazała, że w tym roku będą dalej prowadzone prace związane z transformacją informatyczną fiskusa, np. scaleniem systemu Poltax. Podkreśliła, że 15 lutego br. zostanie wdrożony system Twój-ePIT, który pozwala na rozliczenie blisko 8 milionów podatników przez urząd skarbowy.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
PepsiCo inwestuje w produkcję, zrównoważony rozwój i kapitał ludzki (WYWIAD)
-
Żabka z limitowaną, letnią ofertą napojów: Monster, Coca Cola, Wycisk w nowych smakach
-
Sprite rezygnuje z 60-letniej tradycji. Mniej zieleni to bardziej eko?
-
Piwny gigant walczy z Urzędem Skarbowym. Zapłaci 135 mln zł zaległego podatku?
-
casualowy piątek
Jan Kolański: Podobno jedyną pewną rzeczą są podatki. W Polsce - zmiany przepisów
-
MF: od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe
-
Platformy cyfrowe będą przekazywać KAS informacje o transakcjach użytkowników
-
Węgry podnoszą podatki dla małych firm. Przedsiębiorcy protestują
-
MF: wakacje kredytowe od sierpnia
-
Ulgi podatkowe pozostają w niezmienionym kształcie
komentarze (0)