• Jak podaje rosyjski serwis RBC, w okresie styczeń-luty 2023 r. rosyjscy konsumenci najczęściej wybierali w sklepach napój bezalkoholowy Dobry Cola.
  • Udział Coca-Coli w rosyjskim rynku napojów oceniono na 14,1 proc., a Pepsi - na 3,7 proc. Rok temu napoje Coca-Cola i Pepsi miały dominujący udział w rosyjskim rynku – odpowiednio 47,8 proc. i 44,4 proc.
  • Napój Dobry Cola jest produkowany w tych samych zakładach, w których ponad rok temu rozlewano oryginalną Coca-Colę. Wynika to z transakcji z Multon Partners, od którego odcina się Coca-Cola.
  • Po wycofaniu się wielu koncernów z rynku, w rosyjskich sklepach masowo sprzedawane są produkty importowane z innych krajów, w tym Coca-Cola.

Najpopularniejsze napoje w Rosji. Coca-Cola wciąż na podium

Jak podaje rosyjski serwis RBC, w okresie styczeń-luty 2023 r. rosyjscy konsumenci najczęściej wybierali w sklepach napój bezalkoholowy Dobry Cola. Na drugim miejscu pod względem popularności znalazła się marka Coca-Cola, ale jej udział w sprzedaży spadł ponad 3-krotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym – do 14,1 proc.

Trzecie miejsce wśród napojów bezalkoholowych w Rosji zajęła marka Chernogolovka. Cola produkowana przez PepsiCo uplasowała się dopiero na szóstej pozycji z 3,7-proc. udziałem w sprzedaży.

Coca-Cola i Pepsico w Rosji

Rok temu napoje Coca-Cola i Pepsi miały dominujący udział w rosyjskim rynku – odpowiednio 47,8 proc. i 44,4 proc.

- W marcu 2022 roku Coca-Cola ogłosiła zawieszenie działalności w Rosji, a PepsiCo – odmowę rozlewania Pepsi, Mirindy i 7Up. Następnie w kraju zmniejszył się segment napojów gazowanych bezcukrowych. W ciągu roku sprzedaż tych produktów spadła o prawie 10 proc., a ich udział w rynku spadł do 8,5 proc. - podaje serwis eprimefeed.com.

Dobry Cola od Multon Partners - gdzie są produkowane napoje?

Dobry Cola to niby nowa marka, ale czerpiąca z brandu "Dobry", pod którym sprzedawane są popularne w Rosji soki.

Co ciekawe, napój Dobry Cola jest produkowany w tych samych zakładach, w których ponad rok temu rozlewano oryginalną Coca-Colę. Wynika to z transakcji bottlera Coca-Coli Company - firmy Coca Cola HBC AG - z lokalnym Multon Partners. 

- Dobry Cola nie ma powiązania z Coca-Colą ani z Coca-Cola Co - poinformowała w sierpniu 2022 r. agencję Reuters, Coca-Cola HBC.

CoolCola i Russkaja Cola - lokalne marki coli w Rosji

Inne lokalne marki coli, które zostały wprowadzone na rynek rosyjski po wycofaniu się produktów koncernowych nie znalazły się w sprzedażowym zestawieniu, które podało RBC.

Pierwszy pomysł to zaprezentowana w połowie maja przez koncern Ochakovo CoolCola.

Kilka tygodni później, były mer Archangielska, oligarcha Aleksandr Donskoj, zapowiedział wprowadzenie na rosyjski rynek napoju pod nazwą handlową Russkaja Cola (a dokładniej Russkaja Koła). To korzenno ziołowa cola z wizerunkiem Maryi z Jezusem na etykiecie.

Coca-Cola z importu podbija Rosję

Jednak żaden z tych colowych zamienników nie podbił serc konsumentów w Rosji, którzy niejako tęsknią za zagranicznymi markami. A widać to tak bardzo, że w sklepach zaczęły masowo pojawiać się produkty importowane z innych krajów. I tak np. w jednym supermarkecie w Rosji można kupić Coca-Colę z etykietami w trzech różnych językach dostarczoną przez trzy inne firmy.

I zapewne dzięki temu procederowi, amerykańska marka pozostaje wiceliderem sprzedaży napojów bezalkoholowych w Rosji...

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl