Hibiskus czyli co

Rodzaj Hibiscus obejmuje około 200 gatunków. Najbardziej znanym gatunkiem jest ketmia szczawiowa – Hibiscus sabdariffa L. oraz ketmia róża-chińska – Hibiscus rosa sinensis.

Określenie „hibiskus” pochodzi właśnie od łacińskiej nazwy Ketmi szczawiowej - Hibiscus Sabdariffa. Roślina ta pochodzi z Afryki, jednak uprawiana jest w wielu krajach azjatyckich, karaibskich oraz pacyficznych. Obecnie największe jej uprawy znajdują się w Chinach i w Tajlandii.

Co można zrobić z hibiskusa? Zastosowanie w przemyśle spożywczym

Hibiskus jest szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Z kielicha kwiatowego wykonuje się wino, syropy, galaretki, budynie, sosy do mięs, ciasta, dżemy, marmoladki, nadzienia do ciast, ponadto jako naturalny barwnik do przetworów i napojów. Służy także do barwienia karaibskiego rumu, a w Afryce robi się z niego słodką herbatę, oraz napój z miętą. W Polsce jest znany głównie jako kolorowa herbata, a także naturalny barwnik do lemoniady, nalewek i innych napojów.

Hibiskus - właściwości lecznicze

Hibiskus na również właściwości prozdrowotne i od lat jest skutecznie wykorzystywany w fitoterapii. Surowcem leczniczym ketmii jest kwiat, a dokładnie kielich i kieliszek. Kielich i kieliszek ketmii szczawiowej są trwałe i zbierane w czasie owocowania, po czym suszone.

Wodne wyciągi z hibiskusa przyjmowane regularnie działają immunostymulująco, orzeźwiająco, estrogennie, antyoksydacyjnie, regulująco na wypróżnienia, hipotensyjnie - obniżają ciśnienie tętnicze krwi, a także przeciwgorączkowo i przeciwmiażdżycowo.

Napar zakwasza mocz. Zwiększa perystaltykę układu moczowego oraz nasila diurezę. Ketmia pobudza trawienie, zwiększając wydzielanie soków trawiennych. Posiada składniki ochraniają miąższ wątroby. W większych dawkach zwiększa wydzielanie żółci i rozszerza naczynia wieńcowe.

Stosowany na czczo hamuje rozwój drożdżaków i niektórych pierwotniaków w układzie pokarmowym.

Napar z hibiskusa. Na co pomaga?

Napary z hibiskusa można stosować także zewnętrznie – okłady działają antyseptycznie, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Ponadto, hamują odczyny alergiczne, jest z powodzeniem stosowany do leczenia trądziku, wyprysków, pokrzywki, owrzodzeń.

Ketmia ma również zastosowanie w fitoterapii oczu – okłady leczą stan zapalny spojówek, zmniejszają wysięki okołonaczyniowe, obkurczają rozszerzone pory i zmniejszają worki pod oczami.

Kto nie powinien pić hibiskusa?

Przeciwwskazaniem do stosowania jest ciążą, gdyż działa rozkurczająco na mięsień macicy. Istnieją badania naukowe wskazujące, że wyciąg alkoholowy z korzenia z ketmii obniża płodność kobiet.

Gdzie kupić hibiskus?

Kwiat ketmii szczawiowej i róży chińskiej można kupić w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością, herbaciarniach, ponadto w specjalistycznych sklepach internetowych. Jako kolorowa herbata, hibiskus dostępny jest również z sieciach handlowych.

Autor jest zielarzem-fitoterapeutą

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl