Hibiskus czyli co
Rodzaj Hibiscus obejmuje około 200 gatunków. Najbardziej znanym gatunkiem jest ketmia szczawiowa – Hibiscus sabdariffa L. oraz ketmia róża-chińska – Hibiscus rosa sinensis.
Określenie „hibiskus” pochodzi właśnie od łacińskiej nazwy Ketmi szczawiowej - Hibiscus Sabdariffa. Roślina ta pochodzi z Afryki, jednak uprawiana jest w wielu krajach azjatyckich, karaibskich oraz pacyficznych. Obecnie największe jej uprawy znajdują się w Chinach i w Tajlandii.
Co można zrobić z hibiskusa? Zastosowanie w przemyśle spożywczym
Hibiskus jest szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Z kielicha kwiatowego wykonuje się wino, syropy, galaretki, budynie, sosy do mięs, ciasta, dżemy, marmoladki, nadzienia do ciast, ponadto jako naturalny barwnik do przetworów i napojów. Służy także do barwienia karaibskiego rumu, a w Afryce robi się z niego słodką herbatę, oraz napój z miętą. W Polsce jest znany głównie jako kolorowa herbata, a także naturalny barwnik do lemoniady, nalewek i innych napojów.
Hibiskus - właściwości lecznicze
Hibiskus na również właściwości prozdrowotne i od lat jest skutecznie wykorzystywany w fitoterapii. Surowcem leczniczym ketmii jest kwiat, a dokładnie kielich i kieliszek. Kielich i kieliszek ketmii szczawiowej są trwałe i zbierane w czasie owocowania, po czym suszone.
Wodne wyciągi z hibiskusa przyjmowane regularnie działają immunostymulująco, orzeźwiająco, estrogennie, antyoksydacyjnie, regulująco na wypróżnienia, hipotensyjnie - obniżają ciśnienie tętnicze krwi, a także przeciwgorączkowo i przeciwmiażdżycowo.
Napar zakwasza mocz. Zwiększa perystaltykę układu moczowego oraz nasila diurezę. Ketmia pobudza trawienie, zwiększając wydzielanie soków trawiennych. Posiada składniki ochraniają miąższ wątroby. W większych dawkach zwiększa wydzielanie żółci i rozszerza naczynia wieńcowe.
Stosowany na czczo hamuje rozwój drożdżaków i niektórych pierwotniaków w układzie pokarmowym.
Napar z hibiskusa. Na co pomaga?
Napary z hibiskusa można stosować także zewnętrznie – okłady działają antyseptycznie, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Ponadto, hamują odczyny alergiczne, jest z powodzeniem stosowany do leczenia trądziku, wyprysków, pokrzywki, owrzodzeń.
Ketmia ma również zastosowanie w fitoterapii oczu – okłady leczą stan zapalny spojówek, zmniejszają wysięki okołonaczyniowe, obkurczają rozszerzone pory i zmniejszają worki pod oczami.
Kto nie powinien pić hibiskusa?
Przeciwwskazaniem do stosowania jest ciążą, gdyż działa rozkurczająco na mięsień macicy. Istnieją badania naukowe wskazujące, że wyciąg alkoholowy z korzenia z ketmii obniża płodność kobiet.
Gdzie kupić hibiskus?
Kwiat ketmii szczawiowej i róży chińskiej można kupić w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością, herbaciarniach, ponadto w specjalistycznych sklepach internetowych. Jako kolorowa herbata, hibiskus dostępny jest również z sieciach handlowych.
Autor jest zielarzem-fitoterapeutą
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

komentarze (0)