Na dachu fabryki PepsiCo w Michrowie zainstalowano panele słoneczne. Skąd ten pomysł?

Pomysł, by nowa linia puszek była częściowo zasilana dzięki panelom słonecznym, zgłoszony został przez naszych pracowników z Michrowa i to oni od początku do końca zrealizowali ten projekt, w efekcie którego na dachu naszego zakładu działa 126 paneli słonecznych. Moc tej instalacji wynosi 40,3 kWp, a roczna produkcja energii może sięgnąć 41,8 MWh. Szacunkowo można założyć pokrycie roczne zapotrzebowania nowej linii produkcji napojów w puszkach na poziomie około 2 proc. Warto jednak mieć na uwadze, że Michrów jest ogromną fabryką, która rocznie wydaje na energię znaczące kwoty, sięgające nawet 5 milionów złotych.

W Michrowie i Żninie przeprowadzono także działania zwiększające efektywność energetyczną. Co to było?

W ostatnim czasie zrealizowaliśmy dwie istotne inwestycje, które pozwalają optymalizować zużycie energii. Po pierwsze, w obu zakładach zainstalowaliśmy nową metodę rozpuszczania cukru. To proces, który pochłania sporo energii – by rozpuścić cukier, potrzeba pary wodnej i nieustannego podgrzewania roztworu, który szybko się oziębia.

Nowa metoda pozwala nam lepiej kontrolować ten proces, a dodatkowe filtry sprawiają, że cukier rozpuszczamy efektywniej. Dzięki temu mówimy o oszczędnościach rzędu 250 tysięcy złotych w skali roku na zakład i redukcji emisji CO2 o 265 ton.

Po drugie, w obu zakładach wymieniliśmy piece, które dostarczają ciepło do pakowaczek. To tam obkurczamy folię na zgrzewkach. A by ogrzać folię do odpowiednich temperatur, potrzeba sporo energii.

Dotychczas piece były elektryczne, a teraz są gazowe. Pozwala nam to zmniejszyć emisję CO2 o 40 proc. rocznie, a także wydatki na energię. Tutaj oszczędności obu zakładów sięgają 300 tysięcy złotych w skali roku.

Doprowadziliśmy w ten sposób do sytuacji, w której żadna energia się nie marnuje. Staramy się odzyskiwać ciepło, chłód i wodę, by w miarę możliwości zawracać je do wykorzystania w innych procesach. Samo instalowanie coraz szybszych urządzeń – takich jak nowa linia puszek w Michrowie – i przyspieszanie istniejących linii w obu zakładach pozwala też wielokrotnie ograniczyć ilość energii, którą zużywamy do produkcji jednostkowego produktu.

Nasze aktualne wyzwanie polega na tym, że znaleźliśmy się w momencie, w którym wdrożenie określonych rozwiązań pochłonęłoby więcej środków, niż udałoby się dzięki nim zaoszczędzić.

Czy to oznacza, że trafiliście na barierę technologiczną, której nie da się obejść?

Nie do końca. Uzyskaliśmy niedawno od centrali PepsiCo finansowanie na modernizację kotłowni, w której chcieliśmy wymienić generator pary. Taki projekt miałby ponad 10-letnią stopę zwrotu, przez co normalnie zostałby odrzucony. Nasza firma dała mu jednak zielone światło, bo to inwestycja w zrównoważony rozwój.

Uruchomienie nowego kotła ma nastąpić jesienią 2021 roku i na razie zbierane są oferty, więc nie możemy podać żadnych konkretów. Z całą pewnością sprawność kotła będzie większa od obecnie pracujących, zwiększy się ilość pary w systemie, co pozwoli na bardziej elastyczną produkcję. Piec będzie nowszej generacji niż obecny, a co za tym idzie będzie bardziej przyjazny dla środowiska.

Jakie są planowane kolejne inwestycje prośrodowiskowe?

W Michrowie będziemy pracować nad ograniczeniem emisji CO2 na nowej linii puszek, ponieważ ten gaz możemy wykorzystać w naszych produktach.

W marcu uruchomimy dwa nowe kompresory (jeden wysokiego, a drugi niskiego ciśnienia) i zmodyfikujemy sieć dystrybucji ciśnienia. Dzięki temu zaoszczędzimy kilkaset tysięcy złotych na energii elektrycznej.

Dyskutujemy też wstępnie o przejściu na energię słoneczną w większym zakresie. Myślimy, o tym, czy udałoby się wykorzystać którąś z naszych lub okolicznych działek do budowy kolejnych paneli. Chcemy sprawdzić, w jakiej perspektywie czasowej moglibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której dany zakład byłby zasilany w całości z energii słonecznej, np. w miesiącach letnich. Przed nami jeszcze długa droga, ale już dziś myślimy o przyszłości.

Dziękuję za rozmowę.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl