W 2019 roku przeprowadzono metaanalizę spożywania kawy w cukrzycy. Badano związek pomiędzy spożywaniem kawy a metabolizmem glukozy. Okazało się, że analizując efekt krótkoterminowy, kawa powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. Jednak w w długim czasie, spada stężenie glukozy, a wzrasta stężenie insuliny.

Kawa a cukrzyca. Czy diabetycy mogą ją pić?

Wnioski ogólne wysnute przez naukowców są takie, iż długoterminowy efekt spożywania kawy jest korzystny i kawa może zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Dodatkowo nawykowe spożywanie kawy utrzymuje prawidłową funkcję wątroby i komórek beta trzustki.

Dzień bez małej czarnej to dla wielu osób dzień stracony, chętnie po sięgamy po kawę zwłaszcza chcąc rankiem pobudzić organizm. Kofeina zawarta w kawie zawiera cenne antyoksydanty kwasu kawowego i chlorogenowego, a te są odpowiedzialne za neutralizację wolnych rodników w organizmie. Kofeina wraz z teofiliną i teobrominą odpowiadają za oddziaływanie na układ nerwowy - dzięki niej jesteśmy bardziej skoncentrowani, a nasza pamięć krótkotrwała działa sprawniej.

Kawa czarna czy z mlekiem? Jaką pić przy cukrzycy?

Czy każda kawa jest tak samo dobra dla cukrzyka? Okazuje się, że nie i ważny jest jej rodzaj. Czarna kawa jest pozbawiona cukru, niezależnie od formy (sypana, rozpuszczalna, mielona) i jest dla diabetyków dobrym wyborem.

Kawa z mlekiem (lub śmietanką) dostarczy organizmowi zawarte w nich cukry proste, dotyczy to również produktów bez laktozy, choć w produktach bez tego oznaczenia dwucukier laktoza jest rozkładany w procesie produkcji na glukozę i galaktozę, które są łatwiej trawione, więc szybciej podwyższają poziom „cukru” we krwi.

Wiele osób, pijąc kawę z mlekiem dodatkowo ją słodzi cukrem, co również podnosi stężenie glukozy we krwi. Z kolei tak popularna kawa latte zawiera w większości mleko, śmietankę i dodatki na bazie syropu glukozowo - fruktozowego lub cukru, jest więc jeszcze gorszym wyborem.

Najlepszym rozwiązaniem dla osób na diecie cukrzycowej jest zdecydowanie picie czarnej kawy.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl