Spożywanie napojów energetycznych jest popularne, ale szkodliwe

Jak podkreśla Małgorzata Jackowska, napoje energetyczne są bardzo popularne, szczególnie wśród nastolatków, powszechnie reklamowane i kojarzone nie tylko ze wspieraniem sił witalnych, ale też stylem życia.

- Jeden z problemów związany z ich regularnym spożywaniem, to dostarczanie dużej dawki substancji stymulujących, w tym kofeiny, tauryny, guarany. Już sama kofeina może w nadmiarze wpływać negatywnie na samopoczucie oraz rozwój układu nerwowego dzieci i młodzieży, a w połączeniu z dodatkowymi, obecnymi w napojach energetycznych substancjami jej działanie staje się jeszcze silniejsze. Regularne spożywanie napojów energetycznych przez nastolatki może zwiększać ryzyko: problemów ze snem, stanów niepokoju, arytmii, silnych bólów głowy, dolegliwości z układu pokarmowego, wiąże się też z częstszym korzystaniem z używek i większą podatnością na ryzykowne zachowania - tłumaczy specjalistka żywienia i dietetyki z poradni Centrum Respo.

Napoje energetyczne - szkodliwa zawartość cukru 

Ekspertka zwraca uwagę na drugi problem. To wysoka zawartość cukru.

Napoje energetyczne są znaczącym źródłem dodanego cukru w diecie młodzieży. Jego nadmiar w diecie wiąże się z ryzykiem nadmiernej masy ciała i chorób dietozależnych (w tym cukrzycy typu II, nadciśnienia, stłuszczenia wątroby).

Jak poprawić sposób żywienia dzieci i młodzieży w Polsce?

Czy zakaz sprzedaży napojów energetycznych to najlepsze rozwiązanie, aby uchronić dzieci i młodzież przed ich negatywnym wpływem na zdrowie?

- Mam wątpliwości, bo zwykle to zakazany owoc smakuje jeszcze lepiej - dodaje Małgorzata Jackowska.

mgr inż. Małgorzata Jackowska, specjalistka żywienia i dietetyki z poradni Centrum Respo

- Myślę, że poprawa sposobu żywienia dzieci i młodzieży w Polsce powinna się opierać raczej na przystępnej i powszechnej edukacji rodziców, specjalistów i dzieci oraz nastolatków i ograniczeniu możliwości reklamowania żywności, co do której wiemy, że ma negatywny wpływ na zdrowie. Dotyczy to zarówno napojów energetycznych, jak i innych składników diety, żywienia w placówkach edukacyjnych, sklepików szkolnych itd. Wtedy wszystkim byłoby łatwiej zrozumieć dlaczego taki pomysł w ogóle się pojawił i że jego celem nie jest zabieranie dzieciom "radości z życia" tylko dbanie o ich aktualne i przyszłe zdrowie - tłumaczy specjalistka żywienia i dietetyki z poradni Centrum Respo.

Zakaz sprzedaży energetyków nieletnim - projekt ustawy

Do Sejmu trafił głośny projekt zmiany Ustawy o zdrowiu publicznym przewidujący m.in. zakaz sprzedaży tzw. energetyków osobom poniżej 18 roku życia.

Pilotowana przez ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka nowela dotyczy m.in. wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia; a także zakazu sprzedaży takich napojów na terenie szkół i innych jednostek oświatowych.

Według projektu reklama napojów spełniających powyższą definicję nie będzie możliwa w telewizji, radiu, kinie i teatrze w godz. 6-20. 

Jedynym wyjątkiem od tej zasady będzie reklama prowadzona przez "organizatora imprezy sportu wyczynowego lub profesjonalnego w trakcie trwania tej imprezy".

Zakaz reklamy w.w. napojów obejmie także prasę dziecięcą i młodzieżową, okładki dzienników i czasopism oraz m.in. słupy i tablice reklamowe.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl