Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Szef KUPS: Rośnie eksport zagęszczonych soków owocowych

  • Autor: www.sadyogrody.pl
  • Data: 03-06-2016, 16:04
- Eksport zagęszczonych soków owocowych stale rośnie. Średnia z lat 2011-2016 wynosi 490 mln EUR w porównaniu do okresu 2007-2010 (333 mln EUR) – powiedział Julian Pawlak, prezes zarządu KUPS, podczas XIX Sympozjum Krajowej Unii Producentów Soków.
Szef KUPS: Rośnie eksport zagęszczonych soków owocowych
Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS)

- Zwyżkujące zbiory jabłek niewątpliwie wpływają na wzrost produkcji i eksportu soku zagęszczonego. Przetwarzamy już w granicach 2 mln ton jabłek i wytwarzamy około 300 tys. ton zagęszczonego soku jabłkowego rocznie. Wskaźnik zużycia surowca sięga już 60 proc. Podobne ilości dotyczą również owoców miękkich, czyli około 40 proc. surowca – mówił Julian Pawlak.

- Rynek soków wyszedł z kryzysu. Od 2013 roku osiągamy trwały wzrost spożycia i sprzedaży soków, nektarów i napojów. W kategorii zawężonej do soków i nektarów sprzedaż ilościowa za ubiegły sezon wzrosła o 11,3 proc. w stosunku do 2014 roku, natomiast w samych napojach owocowych + 6,4 proc. W dużej mierze za te wzrosty odpowiadają mocno rosnąca kategoria NFC. Potężnie rozwija się również sprzedaż w kanale dyskontów – skomentował.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Prezes KUPS dodał , że obecnie na rynek dostarczane jest około 1,2 mld litrów soków, nektarów i napojów (SNN), co stanowi przychód 3,7 mld zł. Jesteśmy szóstym rynkiem sokowym w UE. Nasze firmy konkurują również za granicą, a przede wszystkim w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Firmy produkują zagęszczony sok jabłkowy (również z innych owoców), który w zależności od asortymentu w 70-90 proc. jest eksportowany na rynki zagraniczne – mówił ekspert.

Czytaj więcej na www.sadyogrody.pl.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!