Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

×

Subskrybuj newsletter
portalspożywczy.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Napoje

Woda nie jest produktem komercyjnym

  • Autor: RW. portalspożywczy.pl
  • Data: 07-04-2015, 14:32
Woda jest dobrem wspólnym, a nie produktem komercyjnym – podkreśla w swojej dyrektywie Unia Europejska. Trzeba o to dobro dbać!  Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (UPWr) kształcą się specjaliści od gospodarowania wodą. M.in. na jednym z młodszych kierunków: inżynieria i gospodarka wodna, na którym pierwsze dyplomy – nie przypadkiem wręczane będą 22 kwietnia, w Dniu Ziemi.  Woda to także przedmiot badań naukowych.
Woda nie jest produktem komercyjnym

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Zakres tych badań na UPWr prof. Stanisław Czaban określa: - Od gospodarki wodnej roślin po gospodarkę wodną świata. Wrocławscy naukowcy zajmują się wodą w żywieniu ludzi i zwierząt, i wodą w krajobrazie, budowlami i urządzeniami wodnymi i biochemią.  Jeden z patentów UPWr to geokompozyty sorbujące wodę – wynalazek z przyszłością w uprawie roślin i w budownictwie. Z kolei geoinformatycy uczestniczą w wielkim międzynarodowym projekcie i śledzą w czasie rzeczywistym przemieszczanie się pary wodnej nad  Polską (przetworzone przez nich dane trafiają do Anglii – to pozwala m.in. przewidywać nawałnice i groźne załamania  pogody na kontynencie). 

W swoje prezentacje o wodzie prof. Czaban wplata działające na wyobraźnię obrazki: a to parująca filiżanka kawy, a to tabliczka czekolady. Żeby wyprodukować tę pierwszą trzeba zużyć 140 litrów wody, 100- gramowa czekolada wymaga 2400 litrów.  - Woda nie musi być czynnikiem ograniczającym rozwój gospodarczy, ale musimy nią inaczej gospodarować – podkreśla  z kolei prof. Andrzej Drabiński. – Do wody trafia wszystko, co wytwarza człowiek: 2 miliony związków chemicznych. Warto się zastanowić jak to wpływa na ludzkie zdrowie, na życie na ziemi.  Zwłaszcza, że wody będzie nam brakować, a co za tym idzie: będzie coraz droższa.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!