Wysyp przejęć w branży napojowej. Avallon i Wosana potwierdzają ten trend
Zamiar przejęcia firmy Wosana przez holenderski fundusz Avallon to jedna z wielu transakcji na rynku napojów w Polsce ogłoszona w ostatnich miesiącach. Wygląda na to, że mamy ich w tym roku prawdziwy "wysyp".

Wosana SA jest spółką działającą na krajowym rynku wód źródlanych i mineralnych oraz rynku soków i napojów owocowych. Początki firmy sięgają 1991 r., kiedy założył ją Paweł Łysoń, który stoi za sukcesem Parku Miniatur w Inwałdzie. Zamiast rodzinnej sukcesji, biznesman zdecydował się na sprzedaż marek i trzech zakładów produkcyjnych (w Andrychowie, Turowie koło Częstochowy oraz Damnicy koło Słupska) inwestorowi finansowemu. Wosana SA to – oprócz znanej marki soków - także producent wód źródlanych dedykowanych kobietom ciężarnym, matkom karmiącym i dzieciom, a także jeden z bardziej znaczących producentów marek własnych, współpracujący z wieloma sieciami handlowymi operującymi na polskim rynku. Firma rozwija również działalność eksportową.
Znawcy rynku – z racji nasycenia na rynków soków i napojów owocowych – upatrują szanse na zwiększenie zysków przez fundusz na rozwoju segmentu wód (może nawet jego rozwoju w kierunku funkcjonalności). Zwłaszcza, że w tej rynkowej kategorii dzieje się ostatnio najwięcej na polskim rynku.
Zarówno na rynku wód butelkowanych, jak i napojów funkcjonalnych widać zainteresowanie inwestorów i sporo zmian właścicielskim. Tylko w tym roku ogłoszoną i/lub sfinalizowano kilka transakcji. Oto najistotniejsze ich przykłady:
- W styczniu UOKiK wyraził zgodę na przejęcie przez Bewa kontroli nad spółką Jurajska – producentem wód mineralnych, funkcjonalnych, smakowych i innych napojów. Właścicielem Bewy jest Marek Jutkiewicz, który przed laty sprzedał swoje udziały w firmie Hoop Kofoli (za ok. 165 mln zł);
- W czerwcu rynek obiegła informacja, że fundusz Argan Capital wystawił na sprzedaż Hortex - właściciela legendarnej marki spożywczej. Już kilkakrotnie próbował pozbyć się spółki, tym razem jednak transakcja ma większe szanse powodzenia ze względu na sytuację funduszu, który kończy działalność i oddaje pieniądze inwestorom. Typuje się, że zainteresowani zakupem mogą być: Maspex, Polmlek, Kofola i fundusze private equity. Jednak - zdaniem ekspertów - kluczowy w procesie sprzedaży może być podział grupy na dwie dywizje - sokową i mrożonkową.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.