Rząd szykuje zakaz sprzedaży energetyków nieletnim

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym wpłynął do Sejmu 9 lutego 2023 roku.

Pilotowana przez ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka nowela dotyczy m.in. wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia; a także zakazu sprzedaży takich napojów na terenie szkół i innych jednostek oświatowych.

Energetyk, czyli co? Jaką definicję zawiera projekt ustawy?

Nowelizacja wprowadza definicję "energetyka", a więc napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny. 

Za taki napój według projektu uznawany jest produkt, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg na litr lub tauryna z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie. 

Reklama energetyków tylko w nocy?

Według projektu reklama napojów spełniających powyższą definicję nie będzie możliwa w telewizji, radiu, kinie i teatrze w godz. 6-20. 

Jedynym wyjątkiem od tej zasady będzie reklama prowadzona przez "organizatora imprezy sportu wyczynowego lub profesjonalnego w trakcie trwania tej imprezy".

Zakaz reklamy w.w. napojów obejmie także prasę dziecięcą i młodzieżową, okładki dzienników i czasopism oraz m.in. słupy i tablice reklamowe.

Zakaz reklamy energetyków kierowanej do dzieci

Projekt zakłada także istotne obostrzenia dotyczące przekazu reklamowego napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny. 

Reklama w.w. produktów nie będzie mogła być skierowana do dzieci i młodzieży, a także m.in. przedstawiać młodzież lub dzieci, łączyć spożywanie napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny z energią i witalnością, a także wywoływać skojarzenia m.in. z atrakcyjnością seksualną, sukcesem zawodowym lub życiowym oraz zajęciami sportowymi.

Zakaz sprzedaży energetyków. Gdzie będzie obowiązywał?

W artykule 12n ustawa wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia.

Sprzedaż "energetyków" nie będzie możliwa także na terenie szkół i innych jednostek systemu oświaty oraz w automatach vendingowych.

Jaka kara za złamanie zakazu sprzedaży energetyków nieletnim?

Jakie kary będą grozić za złamanie przepisów ustawy? Za reklamę lub promocję napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny naruszającą powyższe postanowienia sąd będzie mógł nałożyć grzywnę od 10 do 500 tys. zł, karę ograniczenia wolności lub obie te kary łącznie. 

W określonych przypadkach ustawa przewiduje także przepadek napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny.

Pełna treść projektu jest dostępna na stronie Sejmu RP.

Kiedy wejdzie w życie zakaz sprzedaży energetyków nieletnim?

Nowelizacja Ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.

Czy rzeczywiście tak będzie? Autorzy projektu są optymistami:

- Projekt dotyczący zakazu promocji i sprzedaży napojów energetycznych młodzieży do 18. roku życia znajduje poparcie wszystkich sił politycznych w polskim parlamencie - powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Spodziewam się, że zostanie on uchwalony jeszcze w tej kadencji - dodał. Koniec z energetykami dla młodzieży? Projekt z poparciem wszystkich sił politycznych

Jak rząd uzasadnia zakaz sprzedaży energetyków nieletnim?

Bortniczuk poinformował, że zlecona wcześniej analiza podległego mu Instytutu Sportu "nie pozostawiła żadnych wątpliwości", co do szkodliwości stosowania napojów energetycznych przez młodzież. Nadmienił, że również "literatura światowa w ostatnich latach wielokrotnie opisywała szkodliwość tych napojów".

"Litrowa butelka kosztująca w dyskoncie parę złotych, dostarcza tyle kofeiny co 6-8 filiżanek czarnej kawy. O ile nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, żeby dziecko wypiło litr kawy w trakcie przerwy, o tyle energetyk to jest troszkę taki narkotyk zapakowany w cukierek" - powiedział.

Minister pytany o zakaz reklamowania napojów energetycznych, zauważył, że wiele reklam prezentowanych jest formie animacji. "Trudno nie zauważyć, że mają one być skierowane właśnie do najmłodszych, aby budować u nich niezdrowe i pod każdym względem szkodliwe nawyki" - ocenił.

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl