Firma Agram S.A. to istniejąca do 45 lat spółka specjalizująca się w przetwórstwie i mrożeniu owoców i warzyw korzeniowych. W ciągu roku przetwarzają ok. 25000 ton surowców, które w 90 % pochodzą z terenu Polski wschodniej, obszaru uznanego za najbardziej ekologiczny rejon kraju. Tak przygotowany produkt jest dystrybuowany wśród przedstawicieli sektora przemysłowego, detalicznego i tzw. food service. Rynkami zbytu oprócz Polski jest również Europa, USA, Kanada, Japonia, Chiny, Izrael i Rosja.

 

Przy tak szerokiej produkcji i zaawansowanym łańcuchu dostaw firma potrzebowała zdecydowanego zwiększenia prędkości i wydajności swoich maszyn. Agram od 8 lat dysponował już maszynami Ishida i dzięki niezawodności tego rozwiązania, postanowiono poszerzyć dotychczasową linię produkcyjną o kolejną naważarkę i system pakujący od tego japońskiego producenta.

Wybrano m.in. systemy naważarki wielogłowicowej, dziesięciogłowicowej CCW-RV, maszynę dobrze znaną z jej doskonałej reputacji, tj. niezrównanej dokładności i wydajności.

Bogusław Demianiec, prezes firmy Agram podkreśla, że „przy wyborze kierujemy się jakością i możliwościami technicznymi maszyn, a Ishida spełnia te wymogi. Urządzenia działają niezawodnie i praktycznie nie ulegają awarii przy profilaktycznie wykonywanych przeglądach i serwisie”. Dodaje również, że „firma zdecydowała się zainwestować w Ishidę, aby uzyskać doskonalszy produkt”.

Wszystkie głowice naważarki mogą być stosowane w pojedynczej kombinacji obliczeniowej.  Natomiast unikalne oprogramowanie  kombinacji potrójnej pozwala na przeliczenie trzech kombinacji wagi optymalnej, podwójnie je sprawdzić i wybrać ostateczną wersję, tj. porcję o wadze najbliższej  targetu. Wszystko odbywa się w jednym cyklu roboczym. Takie rozwiązanie minimalizuje błędne zrzuty i zwiększa wydajność, a także zwiększa dokładność i spójność całego procesu naważenia. Natomiast system redukcji wpływu tzw. wibracji tła (Anti-floor vibration) pozwala na stabilizowanie  sygnału wyjściowego z głowicy ważącej, poprawiając tym samym stabilność sygnału i dokładność operacyjną maszyny.

Linię postanowiono uzupełnić również systemem Ishida DACS-G. Tego typu wagi kontrolne są stosowane głównie na liniach produkcyjnych, a ich funkcją jest wykrycie oraz usunięcie produktów, które nie spełniają określonych wymogów wagowych. Produkty z niedowagą mogą prowadzić do dotkliwych kar pieniężnych, natomiast nadważanie, tzw. gratis oznacza również wymierne straty ekonomiczne.

Obecnie, po rozszerzeniu linii produkcyjnej systemy Ishida działają w dwóch zmianach, ok. 16-20 godzin. Przed unowocześnieniem linii zdarzało się, że naważarki pracowały całą dobę, jednak teraz, dzięki podniesieniu wydajności i prędkości, nie ma takiej potrzeby.

W zakładzie Agram wydajność maszyn Ishida to od 30-50 taktów na minutę. Te wartości są podobne dla całości oferowanego asortymentu, poprzez produkty warzywne jednoskładnikowe (kalafiory, brokuły) przez mieszanki i po produkty owocowe. Te wartości mogłyby być wyższe, jednak praca jest systemu jest limitowana przez peryferyjną maszynę pakującą.

Prezes zapytany o przewidziany termin zwrotu z inwestycji, bez wahania stwierdza, że wszystko zależy od ilości pakowanych produktów w czasie. W przypadku produkcji Agram jest to dość krótki okres. Być może w ciągu 3-4 lat linia ponownie zostanie poszerzona. Co więcej, wspomina, że przy obecnym zakupie Ishidy w ramach pakietu dystrybutor Fenix Systems przeprowadził wszelkie potrzebne szkolenia personelu technicznego w zakresie obsługi systemów pakujących. „To duże ułatwienie i zniwelowanie ewentualnych przestojów pracy przy obsłudze nowych maszyn. To kwestie, które w produkcji mają duże znaczenie” – dodaje Bogusław Demianiec.

SALES ENQUIRIES:

Fenix Systems Sp. z o.o.
ul. Długa 40, Moczydłów,
05-530 Góra Kalwaria
Tel: 22 715 52 53
e-mail: biuro@fenixsystems.eu 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl