Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

10 proc. Amerykanów ma alergię pokarmową. 20 proc. myśli, że ją ma

  • Autor: PAP
  • Data: 07-01-2019, 12:31
Szacuje się, że ponad 10 procent dorosłych mieszkańców USA, czyli ponad 26 milionów osób, ma alergię pokarmową. Natomiast aż ponad 19 procent uważa, że jest uczulona na jakiś pokarm, choć w rzeczywistości jest inaczej - czytamy na łamach „JAMA Network Open”.
10 proc. Amerykanów ma alergię pokarmową. 20 proc. myśli, że ją ma
fot. shutterstock

Autorami publikacji  są naukowcy z Northwestern University w Chicago oraz Ann & Robert H. Lurie Children's Hospital (także w Chicago). Zespołem badawczym kierowała dr Ruchi Gupta, a wyniki są oparte na reprezentatywnym badaniu ponad 40 tys. dorosłych z całego kraju.

"Nasze obliczenia dowiodły, że choć 1 na 10 dorosłych Amerykanów ma alergię pokarmową, to prawie dwa razy więcej uważa, że ją ma. Tymczasem to nieprawda, a objawy, które ludzie biorą za alergię, w rzeczywistości mogą być nietolerancją pokarmową lub innym stanem związanym z jedzeniem - mówi dr Gupta. - Dlatego niezwykle ważne jest, aby przed całkowitym wyeliminowaniem jakiegoś pokarmu z diety, lekarz przeprowadził u nas odpowiednie badania i wystawił diagnozę". Specjalistka dodaje, że dopiero, gdy alergia pokarmowa zostanie potwierdzona, można przystąpić do eliminacji niektórych składników z jadłospisu. Ważne jest także to, aby osoby faktycznie uczulone były szczegółowo edukowane w zakresie rozpoznawania objawów anafilaksji oraz metod podawania epinefryny (adrenaliny).

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W trakcie badania naukowcy odkryli, że tylko połowa dorosłych, którzy twierdzą, że cierpią na alergię pokarmowa, została zdiagnozowana przez lekarza. Okazało się także, że mniej niż 25 procent spośród uczulonych osób ma aktualną receptę na epinefrynę.

"Zaskoczyło nas, że alergie na pokarm u dorosłych są aż tak powszechne - mówi dr Gupta. - Co ciekawe, u prawie połowy uczulonych osób przynajmniej jedna z alergii pokarmowych rozwinęła się już w życiu dorosłym".

"Potrzebujemy więcej badań, aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i jak możemy temu zapobiec" - dodaje badaczka.

Dane dane zebrane w trakcie badania wskazują, że najbardziej rozpowszechnionymi alergenami pokarmowymi wśród dorosłych w USA są: skorupiaki (dotyczą 7,2 mln dorosłych), mleko (4,7 mln), orzeszki ziemne (4,5 mln), orzechy (3 mln), ryby (2,2 mln), jaja ( 2 mln), pszenica (2 mln), soja (1,5 mln) oraz sezam (0,5 mln).

"Nasze wyniki pokazują, że skorupiaki są głównym alergenem pokarmowym u dorosłych oraz, że alergia na ten pokarm rozwija się zwykle w wieku dorosłym, po czym zostaje z człowiekiem przez resztę życia - podsumowuje dr Gupta. - Dlaczego akurat skorupiaki stanowią taki problem? Mamy zamiar wyjaśnić to w czasie kolejnych badań".

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!