Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Ceny czereśni w maju?

 • Autor: AK
 • Data: 12-05-2022, 08:12
Niedawno media obiegło zdjęcie z ceną czereśni wynoszącą 260 zł za kilogram. Nie ustalono czy to żart, czy prawda. Maciej Kmera, ekspert z biura promocji i komunikacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. z siedzibą w Broniszach tłumaczy, jak faktycznie wyglądają ceny importowanych owoców.
Ceny czereśni w maju?
Jakie są ceny czereśni w hurcie w maju? Fot. shutterstock

Ceny czereśni w maju 2022

- Obecnie na Rynku Hurtowym Bronisze oferowane są czereśnie importowane z Hiszpanii (niewielkie ilości) w cenie 60-90 zł za kilogram w zależności od kalibru i jakości – tłumaczy Maciej Kmera i zaznacza, że detaliści mogą ustanawiać dowolne ceny, ale dyktowane są one raczej chęcią zysku niż faktyczną drożyzną.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Kiedy dostępne będą polskie czereśnie?

- W 2021 roku pierwsze dostawy krajowych czereśni odnotowaliśmy na Rynku 9 czerwca i były to odmiany drobnoowocowe Rivan i Burlat i kosztowały ok 6-10 zł za kilogram. Jeśli reszta bieżącego maja będzie ciepła i bez kataklizmów, to termin wejścia krajowej czereśni pewnie przyspieszy o kilka dni – tłumaczy Maciej Kmera.

- Najpiękniejsze owoce będą dojrzewać na przełomie czerwca i lipca i cena będzie zależała od podaży i odmiany. Od kilu lat bardzo popularne są odmiany o ciemnoczerwonych dużych owocach jak Kordia, Regina, Summit, Sylvia. Na początku lipca 2021 roku powyższe kosztowały 10-15 zł za kilogram w porywach do 20 zł – wylicza ekspert.

Kłopotliwa uprawa czereśni

Jak podkreśla, na temat tegorocznych zbiorów i podaży, a przez to i cen, trudno się wypowiadać.  - Zmiany klimatu są na tyle gwałtowne, że każda uprawa jest narażona na nagłe przymrozki, grad, huragany, nadmiar opadów lub suszę. Uprawa czereśni jest bardzo kosztochłonna gdy sadownik planuje zabezpieczyć ją od wpływu pogody. Musi zainwestować w zadaszenia antygradowe, antydeszczowe, nawadnianie podkoronowe i nawadnianie anty mrozowe nadkoronowe. Na koniec czeka na kataklizmy i szansę większego zarobku pozwalającego na zwrot inwestycji – wylicza Maciej Kmera.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Felicjanka 2022-05-10 18:31:52

  Nie zjem czereśni i co z tego? Mam drzewko wiśni, renklodę, maliny, fioletową śliwkę, grusze. Nie będę kupować po cenach z kosmosu. Teraz mam młody rabarbar do placka drożdżowego z kruszonką.

  Odpowiedz
  • Halo 2022-05-11 20:29:20

   Ale nie każdy ma choćby balkon. I co z takimi ludźmi? Nie jesteś sama na tym świecie

   Odpowiedz
  • pietrek 2022-05-12 13:10:39

   Od placka z kruszonka, niezależnie czym nadziany, się tyje.

   Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!