Ardanowski: Produkcja buraków cukrowych ważnym elementem polskiego rolnictwa
- Autor: PAP
- Data: 19-09-2018, 10:29

Ardanowski uczestniczył w inauguracji kampanii cukrowniczej w Krajowej Spółce Cukrowej S.A., która odbyła się oddziale "Cukrownia Kruszwica".
"Produkcja buraków cukrowych nadal jest jednym z ważniejszych elementów polskiego rolnictwa. Rozumiemy oczywiście zachodzące na świecie zmiany i problemy związane z dominacją cukru trzcinowego, ale w dalszym ciągu produkcja buraków, która ma ogromną historyczną rolę nie tylko tu na Kujawach, ale w całej Polsce, pełni rolę dźwigni części rolnictwa wpływającej na inne działy" - mówił szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
Minister dodał, że sam w przeszłości również uprawiał buraki jako rolnik, ale gleby w jego gospodarstwie zaliczają się raczej do żytnio-ziemniaczanych, więc plony takie jak u jego kolegów nie były do osiągnięcia w tym gospodarstwie.
"Przez lata wmawiano nam, że kapitał nie ma narodowości. Mówiono, że wszystko jedno, kto będzie przetwarzał surowce wytwarzane w polskim rolnictwie. Jako szansę wskazywano inwestorów zewnętrznych, zagranicznych. Teraz takich naiwnych, przy zdrowych zmysłach, którzy by to twierdzili, zbyt wielu już nie ma. Jest bardzo ważne, żebyśmy jako państwo polskie mieli wpływ na te elementy rynku, które decydują o dochodach polskich rolników, wpływają na polską gospodarkę" - podkreślił Ardanowski.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Ustawia o Inspekcji Weterynaryjnej: Co umożliwią nowe przepisy?
-
Komisja Rolnictwa za większością poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym
-
Komisja sejmowa za sprawozdaniem z wykonania budżetu rolnego 2021 r.
-
Krajowa Grupa Spożywcza: 45 euro za tonę buraków cukrowych
-
Ceny bobu 2022: jest coraz taniej
-
KRUS ogłosił wysokość składek na ubezpieczenie w III kwartale
-
Ceny owoców i warzyw: Kolejne podwyżki przed nami. Dlaczego? [ANALIZA]
-
Maga Foods bankrutuje. Liczy na interwencję Jarosława Kaczyńskiego [WYWIAD]
-
Włochy: ponad 2 miliardy euro strat z powodu suszy
-
Rząd uruchomi państwowe zakłady mięsne? Mają pomóc w walce z ASF
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (2)
Kapital nie ma narodowosci! Lepiej miec dobrze funkcjonujaca firme placaca podatki i placaca ludziom godziwe pensje, niz walace sie ale swoje fabryki. KSC bylo do tej pory dosc szczesliwie na fali dosc dobrych cen cukru - teraz wszystko sie zmienia i moze byc gorzej z roku na rok. Moze nie obyc sie bez trudnych decyzji - np. zamkniecia czesci fabryk. Nie wiem czy Polske stac na doplacanie do exportu cukru, zeby utrzymac KSC? Rzad powinien sie zajac uszczelnianiem systemu podatkpowego i regulacja zatrudnienia - tak zeby wszystkie firmy placily sensowne podatki i wynagradzaly godziwie za prace. Tylko tyle i az tyle. Ale to trudniejsze i mniej spektakularne niz rozdawanie 500+ i gadanie nacjonalistycznych glupot o panstwowych fabrykach!
OdpowiedzKSC nie ma szans.Opowiadanie głupot nie jest receptą na jej trwanie. Sloganami jest wybrukowane piekło. Nie ma planu i taki jest fakt i przyczyna przyszłych nieszczęść.
Odpowiedz