Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Ardanowski: Tłocznie soków nie chcą pomóc w zagospodarowaniu nadwyżek jabłek

 • Autor: PAP
 • Data: 24-10-2018, 19:06
Firma, która podjęła się stabilizacyjnego skupu jabłek sygnalizuje, że tłocznie soku, które na ogół są związane umowami z niemieckimi przetwórcami, odmawiają przerobu jabłek - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Ardanowski: Tłocznie soków nie chcą pomóc w zagospodarowaniu nadwyżek jabłek
fot. shutterstock.com

"Jestem w kontakcie z firmą, która podjęła się stabilizowania rynku skupu jabłek. Firma ta prowadzi skup i kontraktację, do dziś skupiła lub wypłaciła zaliczki na 160 tys. ton jabłek" - poinformował minister. Dodał, że jabłka te maja być przerobione na sok.

Do akcji skupowej firmy zgłaszały się dobrowolnie. Teraz jednak część z firm, które zadeklarowały przerób jabłek na sok wycofuje się. "Jest kilka firm poprzez które spółka Eskimos realizuje tłoczenie, ale sygnalizuje, że "jest opór firm związanych umowami z przetwórcami niemieckimi". Właściciele niemieckich przetwórni "nie są zainteresowani taką usługą i sugerują, żeby polskie firmy nie wchodziły do akcji zagospodarowania jabłek" - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Ardanowski zauważył, że często tłoczniami są polskie firmy przetwórcze, które dostały dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

"Jeżeli z funduszy, które otrzymała Polska i które są współfinansowane z budżetu krajowego, dopłacane były miliardy złotych do przetwórstwa to mamy prawo oczekiwać, że firmy w sytuacji np. nadprodukcji jabłek pomogą ten problem rozładować" - powiedział Ardanowski. Zapowiedział, że będzie je pytał, czy w sytuacji gdy dostały "ogromne dofinansowanie" na swoją działalność, "nie czują się odpowiedzialne i nie powinny pomagać polskim sadownikom, a nie działać na szkodę polskiego rynku".

"Od możliwości przerobu jabłek zależy tempo ich skupu. Najlepiej byłoby by owoce zostały szybko przetworzone zwłaszcza, że jest możliwość eksportu i zarobienia na koncentracie jabłkowym. A tak skup będzie trwał dłużej, ale będzie on przeprowadzony" - powiedział Ardanowski.

Firma Eskimos zamierza skupić ok. 500 tys. ton jabłek. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • wifi 2018-10-26 08:16:21

  ojej... upaństwowić ha ha , no teraz nie sie pan wykarze .a już po wyborach ? no to można olac

  Odpowiedz
 • AST 2018-10-29 17:37:15

  Z 1 tony jabłek zawierających 10% cukrów można otrzymać 60 litrów bioetanolu. To znaczy, że za jabłka można płacić sadownikom od 80 do 90 zł za tonę.Do produkcji benzyn potrzeba rocznie 400 mln litrów bioetanolu a produkujemy 200 mln litrów. Można co roku przerabiać miliony ton jabłek przemysłowych na bioetanol. Czego brak? Uruchomienia unijnych pieniędzy dla budowy nowoczesnych gorzelni które potrafią produkować alkohol etylowy, a z pozostałej suchej masy, paszę. Rządzić trzeba umieć. Gadulstwem pan Ardanowski niczego nie zbuduje. Liczą się czyny. Na całym świecie tylko czyny. W Unii tylko z win produkuje się 1,5 miliarda litrów bioetanolu. Wolą produkować bioetanol i ekologiczne paliwa jak kupować ropę z Rosji. Kiedy my zmądrzejemy , jeżeli w ogóle!

  Odpowiedz

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!