"Planujemy zwiększać nakłady inwestycyjne wobec poziomów z ostatnich dwóch lat, na które wpływała sytuacja polityczna na Ukrainie. Dziś przywracamy nasz program inwestycyjny. (...) Tegoroczny CAPEX zaplanowaliśmy na poziomie 30-35 mln euro. Inwestycje będą ukierunkowane na budowę elewatorów, modernizację zakładów produkcji cukru oraz modernizację techniczną i technologiczną naszych firm rolniczych" - powiedział w rozmowie z PAP Viktor Ivanchyk, dyrektor generalny spółki.

"Inwestycje będą ukierunkowane na budowę elewatorów, modernizację zakładów produkcji cukru oraz modernizację techniczną i technologiczną naszych firm rolniczych" - dodał.

W najbliższych latach spółka zamierza także rozbudowywać bank ziemi.

"Nasz bank ziemi obejmuje 245 tys. ha. W najbliższych latach chcemy go stopniowo zwiększać, choć nie wykluczamy bardziej dynamicznych ruchów w tym obszarze" - podał dyrektor generalny.

Spółka nie obawia się o dostęp do środków, które umożliwią sfinansowanie inwestycji.

"Planujemy poszerzać elewatory, z myślą o tej inwestycji podpisaliśmy umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Kredytuje nas wiele międzynarodowych banków - Citibank, Raiffeisen Bank, Credit Agricole, BNP P?ribas, dlatego jeśli chodzi o zaplecze finansowe czujemy się pewnie" - poinformował Ivanchyk.

"Astarta to jedna z tych firm, które skutecznie zarządzają swoim portfelem kredytowym. W minionym roku istotnie obniżyliśmy nasze zadłużenie i uważamy, że to był właściwy krok. Obecnie banki są gotowe kredytować naszą firmę, mamy znaczące rezerwy jeśli chodzi o nasze linie kredytowe. Dlatego liczymy, że uda nam się zrealizować wszystkie nasze założenia" - dodał.

W 2015 r. spółka obniżyła zadłużenie netto o 44 mln euro do 172,7 mln euro. Wskaźnik dług netto/EBITDA spadł do 1,3x z 1,8x.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl