BGŻ BNP Paribas: Silny spadek eksportu polskich jabłek w II połowie 2015 r.
- Autor: BGŻ BNP Paribas
- Data: 01-03-2016, 15:19

– Według dostępnych danych handlowych, w okresie lipiec-listopad 2015 r. polski eksport jabłek przekroczył 148 tys. t. Oznacza to 30-procentowy spadek w relacji rocznej, czyli o 64 tys. t (Eurostat). Sprzedaż na rynki trzecie obniżyła się dużo bardziej, bo aż o 61 proc. do 39 tys. t (spadek wyniósł 60 tys. t). Tym samym udział krajów pozaunijnych jako odbiorcy polskich jabłek zmniejszył się do 26 proc. z 47 proc. w 2014 r. i 60 proc. przeciętnie w 5 ostatnich latach – mówi Anna Kitala, ekspert ds. analiz rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.
Dodaje, że w analizowanych miesiącach najwięcej jabłek z Polski wśród krajów pozaunijnych zaimportowała Białoruś. Jednakże w porównaniu do okresu lipiec-listopad 2014 białoruskie zakupy zmniejszyły się aż o 63 proc. do 18,8 tys. t. Kazachstan ograniczył swoje zapotrzebowanie na polskie jabłka w nieco mniejszym stopniu, importując 8,8 tys. t tych owoców, czyli o 41 proc. mniej niż rok wcześniej.
– Eksport polskich jabłek do UE w okresie lipiec-listopad 2015 obniżył się o 3 proc. do niecałych 110 tys. t. Największym unijnym odbiorcą, podobnie jak przed rokiem, były Niemcy, które zakupiły ok. 25,5 tys. t owoców. Jednak w porównaniu do sytuacji sprzed roku, kraj ten swoje zakupy zmniejszył o połowę. Na kolejnych miejscach uplasowały się Łotwa i Litwa, importując odpowiednio 16,1 i 15,9 tys. t jabłek, tj. więcej o 240 proc. i 81 proc. r/r. – wyjaśnia Anna Kitala.
Podkreśla, że eksport jabłek z Polski w II połowie roku jest zwykle niewielki, stanowiąc ok. 25 proc. eksportu obserwowanego w całym sezonie (w okresie lipiec-listopad ok. 15-20 proc.). To, że mimo bardzo wysokich czy nawet rekordowo wysokich zbiorów jabłek w Polsce w 2015 r., eksport tych owoców w okresie lipiec-listopad ub.r. był o 30 proc. niższy w relacji rocznej, nie przesądza jak będzie wyglądać ich sprzedaż zagraniczna w kolejnych miesiącach. Niemniej, prawdopodobne jest, że w całym bieżącym sezonie eksport będzie mniejszy niż w sezonie poprzednim.
– IERiGŻ-PIB w swoim ostatnim raporcie ''Rynek owoców i warzyw'' opublikowanym w grudniu 2015 r. prognozuje, że polski eksport jabłek w sezonie 2015/16 wyniesie 938 tys. t. wobec 942 tys. t w sezonie wcześniejszym. Zdaniem ekspertów IERiGŻ-PIB, utrzyma się dominacja Białorusi w eksporcie jabłek z Polski. Ponadto zwiększy się sprzedaż i udział w eksporcie Ukrainy, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Rumunii, Czech oraz mało liczących się do tej pory w eksporcie krajów Afryki (przede wszystkim Egiptu) i Krajów Bliskiego Wschodu (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Arabia Saudyjska) – mówi Anna Kitala.
więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Spada eksport polskich jabłek
-
Polska szuka nowych rynków zbytu dla jabłek
-
Potrzeba nowych rynków zbytu dla polskich jabłek. Szansą Afryka?
-
Resort rolnictwa planuje dopłaty do skupu jabłek deserowych
-
MRiRW potwierdza: Egipt zainteresowany zakupem polskiego ziarna i jabłek
-
Kantar: najpopularniejsze wśród polskich konsumentów owoce i warzywa w marcu
-
Czy produkty z czystą etykietą mają rację bytu w dobie inflacji?
-
Jak radzą sobie małe przetwórnie u progu 2022? (wywiad)
-
Zielony Ład zmniejszy produkcję jabłek w Polsce o połowę?
-
Rynek jabłek. Kiedy nastąpi przełamanie w handlu?
komentarze (0)