Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

×

Subskrybuj newsletter
portalspożywczy.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Owoce i warzywa

Brak organizacji producentów, rosnące koszty produkcji to wyzwania branży sadowniczej

  • Autor: www.sadyogrody.pl/ www.portalspozywczy.pl
  • Data: 14-11-2018, 18:08
W ramach IV Konferencji "Sady i ogrody", która odbyła się 7 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, podczas rynkowej debaty zatytułowanej "Międzynarodowa konkurencja na rynku owoców i warzyw uderzy w polskie ogrodnictwo?", zaproszeni paneliści zastanawiali się nad przyszłością tego rynku i debatowali na temat rosnącej światowej konkurencji. Nie zabrakło rozmów na temat perspektywy rozwoju eksportu polskich owoców i warzyw.
Brak organizacji producentów, rosnące koszty produkcji to wyzwania branży sadowniczej
fot. PTWP

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Na początku debaty dr hab. Bożena Nosecka, z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przedstawiła szacunki tegorocznych zbiorów. Ekspertka przyznała, że w tym roku mamy do czynienia ze wzrostem zbiorów owoców o 60 proc w stosunku do roku poprzedniego co w konsekwencji prowadzi do spadku cen. - Dokładnie odwrotna sytuacja jest na rynku warzyw. Zauważalny jest spadek zbiorów i wzrost cen – mówiła.

Przedstawiciel producentów papryki i warzyw - Mirosław Łuska, prezes zarządu Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej - stwierdził, że dla producentów warzyw sezon był wyjątkowo długi. - Wcześnie się zaczął i długo trwał dlatego mogliśmy wyprodukować więcej warzyw – mówił. Prelegent przyznał, że bardzo dobrze sprzedawała się papryka zielona, od początku sezonu. Dystrybutorzy znaleźli niszę rynkową w Europie Zachodniej i tam eksportowali duże ilości papryki zielonej. Dzięki temu jej ceny były zbliżone do cen papryki czerwonej. Pozwoliło to utrzymać dochody na odpowiednim poziomie – tłumaczył.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!