Joanna Leszko, z firmy Grzybmar mówi, że w tym miesiącu jej firma odnotowała spadek wolumenów, a w grudniu spodziewa się odbicia przed świętami, jednak wielkość zamówień po decyzji o Brexicie spada. Powodem są wahania kursu walutowego, które zmusiły do podwyżki cen. To także wielkie wyzwanie dla handlu.

Brytyjczycy kupują od nas nie tylko pieczarki — Wyspy są drugim po Niemczech odbiorcą polskiej żywności. Branża rolno-spożywcza eksportuje tam wiele produktów, a samo mięso i przetwory — jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego — dają rocznie około 2,5 mld zł obrotów. Grzybmar mówił o spadku wolumenu w ostatnim miesiącu i ogólnej tendencji zmniejszania zamówień przez Brytyjczyków w związku z brexitem. Ostatnie dane eksportowe dotyczą sierpnia. Widać spadek rok do roku m.in. w przypadku produktów mlecznych, owoców, przetworów mięsnych i rybnych, słodyczy zawierających czekoladę i napojów. Jednocześnie bardzo duży wzrost odnotowały w tym czasie cukier i wyroby cukiernicze.

Roczny eksport owoców jest wart około 300 mln zł, warzyw — około 600 mln zł (połowa to pieczarki). Po kilkaset milionów złotych dokładają słodycze, przetwory z mąki (w tym pieczywo) i ryby. Od stycznia do sierpnia tego roku Brytyjczycy, pod względem wolumenu, kupili od nas mniej niż rok wcześniej owoców, słodyczy zawierających czekoladę i napojów. Spadek nie był jednak duży (dane Eurostatu za SpotDatą). Obserwacje naszych pieczarkarzy są inne niż spodziewane wcześniej skutki brexitu. Wyglądało na to, że słaby funt jest dla polskich producentów raczej szansą niż zagrożeniem, bo ich irlandzcy odpowiednicy (uzależnieni od brytyjskiego rynku) twierdzili, że sytuacja zmusza ich do zwolnień grupowych i zamawiania grzybów z… Polski, żeby zrealizować kontrakty. Brytyjscy producenci malin zabrali się natomiast za zakładanie plantacji u nas, żeby uciec przed potencjalnymi taryfami celnymi z powodu wyjścia ich kraju z UE i problemów z sezonową siłą roboczą, które — wedle ich deklaracji — odczuwa Wielka Brytania.

Więcej w "Pulsie Biznesu"

 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl