Jak tłumaczy przedstawiciel Cargill, firma ma już znaczące doświadczenie w rozwoju innowacyjnych produktów z użyciem Truvii w USA. We Francji, gdzie KE dopuściła stewię do użytku w 2010 r., Truvia jest już składnikiem m.in. napoju Fanta o obniżonej kaloryczności. Po zaledwie 16 miesiącach na rynku francuskim, stewia stanowi znaczącą część kategorii substytutu cukru.

Zdaniem firmy Cargill na polskim rynku największym potencjał do wykorzystania stewii ma właśnie branża napojowa, ponieważ należy ona do najbardziej innowacyjnych na rynku i wykazuje największe zainteresowanie naturalnymi substancjami słodzącymi.

- Oprócz napojów, wierzymy, że istnieje wielki potencjał wykorzystania Truvii jako substancji słodzącej w jogurtach i deserach oraz innych produktach mlecznych. Cargill opracował już koncepcję dwóch tego typu produktów - deseru mlecznego na bazie kremu czekoladowego oraz belgijskiego twarożku typu fromage frais. W obu przypadkach udało się zredukować kaloryczności o ok. 30 proc. - komentuje Daniel Dubiel.

Tymczasem - jak przyznaje przedstawiciel Cargill - w porównaniu do innych krajów Europy Zachodniej, polski rynek spożywczy, w szczególności w sektorach mleczarstwa i wyrobów cukierniczych, jest bardzo tradycyjny jeśli chodzi o użycie substancji słodzących oraz tłuszczów. - Cukier i wysoka zawartość tłuszczu w produktach są normą, a tylko niewielka część polskich producentów posiada w ofercie produkty w wersji "light" - dodaje Dubiel.

Jego zdaniem polscy konsumenci najczęściej sięgają po produkty tanie, więc na pewno stosunkowo niskie ceny produktów zawierających stewię są konieczne do osiągnięcia sukcesu na rynku.

- Istnieje zainteresowanie stewią wśród liderów polskiego rynku spożywczego, ale w tej chwili nie znane są żadne konkretne plany gigantów. Jesteśmy przekonani, że sytuacja ta będzie ulegać zmianie. Polscy producenci będą stale monitorować postępy stewii na rynkach europejskich, a konsumenci będą coraz bardziej wyedukowani i świadomi zalet tej rośliny - mówi nasz rozmówca.

Jak pokazują doświadczenia Cargill na rynku amerykańskim, Truvia fundamentalnie zmieniła kategorię słodzików i przyczyniła się do wzrostu poprzednio stagnujących segmentów detalicznych. W USA kategoria słodzików wzrosła o 18 proc. w ciągu trzech lat. Biorąc pod uwagę niezwykłą popularność w Stanach oraz rosnącą we Francji, Cargill podpisał już umowy na dystrybucję m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech i Hiszpanii.

- Mimo ogromu zalet, stewia nie stwarza wielkiego zagrożenia dla cukru, ponieważ słodziki z wykorzystaniem tej rośliny są połączone z innymi substancjami słodzącymi - podsumowuje Daniel Dubiel.

Czytaj także: Branża napojowa szykuje wysyp innowacyjnych produtków z dodatkiem stewii

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl