Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

CBOS: Ponad 77 proc. Polaków było na grzybobraniu

  • Autor: PAP
  • Data: 29-10-2018, 12:55
77 proc. respondentów deklaruje, że była kiedyś na grzybobraniu, a 43 proc. zbierało grzyby w ostatnim czasie - wynika z przeprowadzonego w październiku badania CBOS na temat zwyczajów Polaków związanych ze zbieraniem grzybów.
CBOS: Ponad 77 proc. Polaków było na grzybobraniu
fot. shutterstock

CBOS opublikował badanie nt. doświadczeń Polaków związanych ze zbieraniem grzybów. Badanie przeprowadzono w październiku, w trakcie zbliżającego się ku końcowi sezonu grzybowego.

Jak uzasadnia CBOS "grzybobranie jest w naszym kraju nie tylko jedną z wielu jesiennych aktywności Polaków, ale także zajęciem, które towarzyszy kolejnym pokoleniom i które doczekało się licznych nawiązań w literaturze".

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Według badań zdecydowana większość - 77 proc. osób - deklaruje, że była kiedyś na grzybobraniu, przy czym ponad dwie piąte, czyli 43 proc. zbierało grzyby w ostatnim czasie (w obecnym sezonie grzybowym lub pod koniec poprzedniego). 34 proc. chodziło na grzyby w przeszłości, natomiast 23 proc. badanych zadeklarowało, że nigdy nie chodziło na grzyby.

Wyprawy na grzyby nie są aktywnością podejmowaną incydentalnie. Ankietowani, którzy uczestniczyli w grzybobraniach, najczęściej deklarują, że oddawali się temu zajęciu w miarę regularnie. 67 proc. respondentów podczas sezonu bywało na grzybach co najmniej 2-3 razy w miesiącu, przy czym dwie piąte - 40 proc. - uczestniczyło w grzybobraniach nie rzadziej niż raz w tygodniu. Częstość chodzenia na grzyby związana jest głównie z wiekiem badanych - im są starsi, tym częściej oddają się temu zajęciu.

W ostatnim czasie, częściej niż inni uczestniczyli w grzybobraniu mężczyźni (48 proc.), badani mający od 45 do 64 lat (54 proc.) oraz mieszkańcy wsi (53 proc.). Brak tego rodzaju doświadczeń najczęściej deklarują natomiast najmłodsi respondenci - w wieku od 18 do 24 lat (40 proc.) oraz uczniowie i studenci (45 proc.).

Najpopularniejszą metodą przetwarzania grzybów w domach respondentów jest ich suszenie - tak zadeklarowało 83 proc. respondentów. Pozyskane w sezonie grzybowym owoce runa leśnego są także często spożywane na bieżąco. Potrawy ze świeżych grzybów przyrządza się w domach 71 proc. osób, którzy przyznają, że trafiają one do ich kuchni. Oprócz suszenia powszechnym sposobem utrwalania świeżych grzybów jest ich marynowanie - tak twierdzi 61 proc. respondentów. 41 proc. mrozi grzyby, a tylko 1 proc. osób kisi je w celu zachowania ich właściwości. 14 proc. grzybiarzy zdarza się także rozdawać nadmiar swoich zbiorów, jednak tylko 1 proc. sprzedaje je sporadycznie.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!