Odmienne są jednak tendencje jeśli chodzi o zmiany cen porzeczek czarnych w trakcie sezonu skupu. W ubiegłym roku na przełomie czerwca i lipca odnotowano spadek cen porzeczek  z poziomu wynoszącego średnio 0,80 zł/kg. Natomiast biorąc pod uwagę sezon tegoroczny, w ciągu ostatniego tygodnia ceny porzeczek czarnych odnotowały wzrost o 12\%.

Zaobserwowany wzrost cen wynika najprawdopodobniej z niższej, od oczekiwanej, produkcji porzeczek czarnych w bieżącym sezonie. Osłabienie plantacji po ubiegłorocznej suszy czy też brak dostatecznej ochrony plantacji, który wynikał z czynników ekonomicznych, mogą być jednymi z kluczowych czynników obniżenia plonów w 2016 r. Według informacji branżowych z początku bieżącego miesiąca (KSPCP) tegoroczne plony porzeczek czarnych mogą ukształtować się na poziomie 40-50\% poziomu sprzed roku. Niemniej, na oficjalne szacunki dotyczące produkcji, które przedstawi GUS, należy poczekać do końca lipca.

Na niski poziom cen wpływa, co wynika z informacji branży przetwórczej, wysoki poziom zapasów zarówno mrożonych porzeczek czarnych jak i koncentratu soku z czarnej porzeczki, które przekładają się na niski popyt wśród przetwórców.

Warto zwrócić uwagę, że jest to trzeci sezon relatywnie niskich cen tych owoców, co w kolejnych latach może mieć duże znaczenie dla rozwoju krajowego sektora produkcji porzeczek czarnych.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl