Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Owoce i warzywa

Ceny ziemniaków w Polsce nadal są niskie

  • Autor: www.portalspozywczy.pl/ IERiGŻ
  • Data: 21-03-2016, 15:01
- Ceny ziemniaków w Polsce, mimo niskich zbiorów ubiegłorocznych są nadal relatywnie niskie, a w ostatnich tygodniach notuje się nawet ich spadek. Wprawdzie ziemniaki są znacząco droższe niż w poprzednim sezonie, ale w odniesieniu do średniej pięcioletniej aktualny poziom tych cen jest wyższy zaledwie od 2 proc. (w obrocie hurtowym) do 10 proc.
(na targowiskach) - informują eksperci IERiGŻ.
Ceny ziemniaków w Polsce nadal są niskie
fot. shutterstock

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Średni poziom cen na rynkach hurtowych w pierwszym tygodniu marca wyniósł 0,73 zł/kg, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 0,76 zł/kg, przy znacznym zróżnicowaniu na poszczególnych rynkach. W Broniszach w tym okresie ziemniaki oferowano w cenie 0,90-1,35 zł/kg, w Lublinie 0,80-0,87 zł/kg, a w Sandomierzu 0,55-0,65 zł/kg. Podobnie jak przed miesiącem najniższe ceny hurtowe ziemniaków były w Kaliszu (0,47-0,60 zł/kg), Poznaniu 0,53-0,67 zł/kg i w Łodzi (0,47-0,87 zł/kg) Na rynkach hurtowych jest coraz szersza oferta ziemniaków „młodych” z importu (głównie z Cypru) w cenie 2,66-3,50 zł/kg.

Ceny ziemniaków w tzw. dużym hurcie, tj. płacone bezpośrednio producentom, wynoszą od 0,40 do 0,53 zł/kg. Bulwy o większym kalibrażu i dobrej jakości osiągają 0,50-0,55 zł/kg. Problemem jest niska i szybko pogarszająca się jakość ziemniaków, co zmusza producentów do pozbywania się zapasów, a to w efekcie prowadzi do spadku cen. Rozwój sytuacji na rynku ziemniaków w dalszej części sezonu będzie związany z przebiegiem warunków pogodowych i możliwością sadzenia ziemniaków na wczesny zbiór. Nie bez znaczenia jest również rosnący przywóz ziemniaków z zagranicy, którego skala może być częściowo ograniczana w związku z osłabieniem złotego, który powoduje wzrost kosztów importu.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!