Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Copa i Cogeca wzywają UE do intensyfikacji działań w celu przeciwdziałania plamistości czarnej cytrusów

  • Autor: portalspożywczy.pl
  • Data: 11-03-2016, 13:21
Copa i Cogeca wysłały dzisiaj list do Komisji Europejskiej wzywający do wzmocnienia unijnych środków zapobiegawczych po tym jak na granicach wykryto ponad 100 przypadków tej wysoce zakaźnej choroby wśród importowanych cytrusów.

Z danych wynika, że wykryto 70 przypadków choroby w cytrusach przywiezionych z Urugwaju, 15 z RPA, 17 z Argentyny i 13 z Brazylii.

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen powiedział „Jeśli Komisja Europejska nie wprowadzi zdecydowanych środków mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się tej zakaźnej choroby, może ona pojawić się w UE. Ryzyko jest poważne. Z danych wynika, że na granicach wykryto 15 przypadków w cytrusach importowanych z RPA w 2015 r., 25 w 2014 r. i 35 w 2013 r. Ta liczba zdecydowanie przekracza dopuszczony przez Komisję limit pięciu przypadków, wyznaczony decyzją KE 2014/422, W tym roku odnotowaliśmy także 70 przypadków na granicach w cytrusach importowanych z Urugwaju, 17 z Argentyny i 13 z Brazylii. Jest to nie do przyjęcia. Sytuacja ta nie może się utrzymać. Obecnie stosowane środki  są niewystarczające.”

Dodał „Komisja stwierdziła już w swojej strategii na rzecz zdrowia zwierząt i roślin, że „lepiej zapobiegać niż leczyć'”, jednak w świetle obecnej sytuacji robi się za mało, by można było zagwarantować przestrzeganie tej zasady. Jeżeli ta choroba pojawi się w UE, to producenci zapłacą najwyższą cenę. Nie będzie żadnego środka ochrony roślin do zwalczenia tej zarazy. Stracimy rynki eksportowe, a wielu rolników będzie musiało opuścić sektor. To stawia na szali  600 tys. ha i 5 mln ton produktów jak i tysiące miejsc pracy w UE. Dlatego też Copa i Cogeca apelują do Komisji Europejskiej o zrewidowanie obecnych zasad oraz przyjęcie zdecydowanych środków, takich jak automatyczny zakaz importu cytrusów z rejonów objętych skażeniem Guignardia citricarpa, po tym jak 6. przypadek został wykryty. Ponadto nalegają na bliższe monitorowanie importu owoców cytrusowych z Argentyny. To powinno zapobiec pojawieniu się zarazy w UE.”

Następnie podkreślił, że plamistość czarna nie występuje w Europie. Jej pojawienie się jednak wywarłoby dramatyczne skutki dla sektora owoców cytrusowych w krajach-producentach. Unijny sektor owoców cytrusowych jest niezmiernie ważny zarówno z gospodarczego jak i społecznego punktu widzenia. Dostarcza on wysokiej jakości produktów, równocześnie tworząc miejsca pracy dla milionów osób na obszarach wiejskich w UE, zwłaszcza w krajach południowych, od produkcji po dystrybucję. Nie możemy pozwolić sobie na wwiezienie tej choroby do UE. Skutki byłyby dramatyczne dla europejskich producentów cytrusów.”

Podsumowując, powiedział „Chcemy jedynie aby UE zrealizowała zalecenia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Komisja nie powinna bagatelizować zagrożenia, jakim jest rozprzestrzenienie się plamistości czarnej owoców cytrusowych i zakażenie Europejskich plantacji poprzez import spoza UE.”

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!