Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Coraz więcej krajowych warzyw spod osłon na rynkach hurtowych

  • Autor: Bank BGŻ
  • Data: 05-03-2013, 11:49
W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku ceny warzyw krajowych na rynkach hurtowych wykazywały nieznaczne zmiany w zależności od asortymentu. W coraz większym stopniu na rynkach hurtowych zaczynają pojawiać się krajowe warzywa spod osłon. Wzrost ich podaży przyczynia się do spadku cen - informuje Bank BGŻ.

Według danych publikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, marchew świeża w lutym 2013 r. średnio na rynkach hurtowych w Broniszach, Poznaniu i Lublinie kosztowała 0,96 zł/kg co oznaczało wzrost o nieco ponad 9% w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. W danym okresie stabilne były ceny cebuli białej, która w lutym br. była oferowana średnio w cenie 0,74 zł/kg wobec 0,73 zł/kg w miesiącu poprzednim, podobnie jak buraków czerwonych, które w lutym i styczniu kosztowały odpowiednio 0,68 i 0,69 zł/kg.

W analogicznym okresie zmniejszyły się natomiast ceny kapusty białej z 0,59 do 0,53 zł/kg. Niemniej ceny warzyw z ubiegłorocznych zbiorów wciąż utrzymywały się na wyższych poziomach w porównaniu do roku poprzedniego. Relacja hurtowych cen cebuli białej w lutym br. w stosunku do średniej ceny w lutym roku ubiegłego wynosiła 143%, kapusty białej - 139%, a marchwi - 107%.

Spadek dynamiki wzrostów cen można było zauważyć w przypadku ziemniaków. W okresie od września 2012 r. do stycznia 2013 r. ich cena w hurcie wzrastała w przeciętnym tempie ok. 14% miesięcznie. W lutym w porównaniu do stycznia br. była natomiast o 3% wyższa i wyniosła średnio 0,64 zł/kg. Niemniej podobnie jak w przypadku warzyw gruntowych, w lutym br. ziemniaki były znacznie, bo o 60% droższe w porównaniu do tego samego miesiąca w roku poprzednim.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

W coraz większym stopniu na rynkach hurtowych zaczynają pojawiać się krajowe warzywa spod osłon. Wzrost ich podaży przyczynia się do spadku cen. Cena ogórków krótkich na przestrzeni lutego br. w Broniszach zmniejszyła się z 11-13 zł/kg do 6,50-8,00 zł/kg. Na rynkach hurtowych oferowane są również pomidory krajowe, które, obserwując notowania, w ofercie pojawiły się nieco wcześniej niż w roku ubiegłym. Ich ceny obecnie wynoszą 16-20 zł/kg (Bronisze 04.III).

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!