Część brokerów oczekuje, że w maju powinien pojawić się popyt na rynku rzeczywistym, co pociągnie za sobą wzmożone zainteresowanie cukrem także inwestorów. W efekcie notowania nie tylko ustabilizują się, ale mogą nawet wzrosnąć - powrót do 20 UScts/lb (~440 USD/t) nie jest w opinii niektórych brokerów abstrakcją.

Zdaniem analityków z Eddington Capital Managment (ECM) informacje o rosnącej produkcji w Brazylii i Indiach, a także prognozy nadwyżki produkcyjnej w sezonie 2010/11 pojawiły się na tyle wcześnie, że obecne notowania już je uwzględniają i nie należy się obawiać drastycznych przecen z tego powodu.

Niektórzy brokerzy podchodzą jednak sceptycznie do prognoz odwrócenie tendencji cenowej na rynku cukru i nie wykluczają spadku notowań poniżej 15 UScts/lb (~330 USD/t). Dużo będzie zależeć od decyzji rosyjskich władz w sprawie stawki celnej na import surowego cukru. Obecnie wynosi ona 140 USD/t, ale nie jest wykluczone, że w maju spadnie do zaledwie 50 USD/t. Kluczowym czynnikiem będą także informacje o brazylijskich zbiorach trzciny cukrowej, które ruszyły z początkiem kwietnia.

W Azji pojawiły się pierwsze oznaki wzmożnego zainteresowania importem cukru. Wietnam zamierza sprowadzić około 280 tys. ton cukru białego i surowego łącznie. Pakistan otworzył kolejną transzę importową na 200 tys. ton cukru białego. Jeszcze w kwietniu ma zostać uruchomiona taka sama transza. W drugiej połowie kwietnia także Filipiny zamierzają otworzyć

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl