Co z tym cukrem?

Cukier wraca do łask? Choć spożycie czystego cukru od lat znajduje się w trendzie spadkowym, obserwowany w lipcu 2022 roku kryzys dostępności tego towaru pokazuje, że jego znaczenie psychologiczne jako elementu podstawowego koszyka zakupowego wciąż jest bardzo silne.

Co ciekawe, analizy zachowań konsumenckich na przestrzeni ostatniej dekady pokazały, że nawet bardzo duży wzrost cen cukru powoduje stosunkowo niewielki spadek spożycia. Z kolei spadek cen ma ograniczony wpływ na konsumpcję.

Przykładowo w 2012 r. 2,6-proc. obniżka cen detalicznych cukru r/r przełożyła się na 1,7 proc. wzrost konsumpcji w gospodarstwach domowych, a z kolei w 2013 r. mimo 9,3 proc. spadku cen r/r nastąpił 2,5 proc. spadek spożycia cukru w gospodarstwach domowych.

Warto dodać, że niedobory cukru i masowe wykupywanie go ze sklepów w 2022 roku wystąpiły w okresie, w którym wielu Polaków przygotowuje przetwory na jesień właśnie z wykorzystaniem znaczących ilości cukru.

Jakie jest spożycie cukru w Polsce?

Od końca lat 90. spożycie cukru w czystej postaci w gospodarstwach domowych wykazuje tendencje spadkowe. Według danych GUS, tylko w latach 1999–2014 zmniejszyło się ono aż o 39 proc. do 14,28 kg/os. rocznie. 

Warto dodać, że mówimy tu o "czystym" cukrze. Większość badaczy ujmuje bowiem konsumpcję cukru wliczając w nią także cukier przetworzony, np. zawarty w produktach spożywczych. W 2020 r. spożycie mierzone w ten sposób wyniosło w Polsce 42,7 kg na osobę. W ostatniej dekadzie spożycie wahało się w przedziale 40-45 kg/osobę.

Co ciekawe, jak podaje spółka Sudzucker Polska, od 2003 r. wzrost zużycia cukru w polskim przemyśle (49%) został prawie w całości zniwelowany przez zmniejszony popyt na cukier w gospodarstwach domowych (-35%).

Jak wygląda rynek cukru w Polsce?

Rynek cukru w Polsce dzielą dziś między siebie cztery duże podmioty. Największym z nich jest Krajowa Spółka Cukrowa, od niedawna włączona do Krajowej Grupy Spożywczej, która kontroluje 40 proc. rynku.

Krajowa Grupa Spożywcza największym producentem cukru w Polsce

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. jest największym w Polsce i jednym z największych producentów cukru w Europie. Przedmiot działalności Krajowej Grupy Spożywczej S.A. stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne. 

Większościowym udziałowcem KGS jest Skarb Państwa, ponad 20 proc. akcji należy m.in. do plantatorów buraka cukrowego i pracowników.

Produkcja cukru przez KGS odbywa się w siedmiu cukrowniach. Są to: Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice:

Sztandarowym produktem KSC jest cukier biały kryształ pod marką "Polski Cukier" w charakterystycznym opakowaniu:

Polski Cukier produkowany przez KSC (KGS). fot. kgs.pl

Oczywiście, KGS produkuje cukier w rozmaitych wariantach i formach, m.in. cukier biały drobny, cukier Premium, cukier w kostkach, saszetkach, w wersji BIO czy cukier puder. 

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. zaopatruje około 40 proc. odbiorców cukru w Polsce. Pozostałe 60 proc. cukru jest produkowane i dostarczane do klientów w Polsce przez trzy koncerny, których właścicielami są firmy niemieckie:

Südzucker Polska S.A. i Cukier Królewski

Südzucker Polska S.A. jest częścią europejskiej Grupy Südzucker, największego producenta cukru w Europie. Südzucker AG to niemiecki koncern założony w roku 1926

Südzucker Polska S.A. produkuje cukier w 4 cukrowniach: Cerekiew, Ropczyce, Strzelin i Świdnica.

Flagowym produktem firmy jest cukier biały oferowany pod marką „Cukier Królewski”.

Pfeifer & Langen i cukier Diamant

Pfeifer & Langen to z największych producentów cukru w Polsce sprzedawanego pod znaną marką Diamant. Cztery polskie zakłady produkują rocznie ponad 600 tys. ton cukru.

Grupa Pfeifer& Langen jest obecna w Polsce od 1995 roku i posiada dziś cztery cukrownie na terenie kraju: Glinojeck, Gostyń, Miejska Górka i Środa Wielkopolska.

Warto dodać, że Pfeifer & Langen Industrie- und Handels-KG z siedzibą w Kolonii to nie tylko producent cukru, ale także m.in. produkcja przekąsek przed spółkę Intersnack. Grupa posiada również 50% udziałów w producencie żywności Krüger (m.in. kawa rozpuszczalna, herbata, kakao i czekolada).

Nordzucker – producent cukru Sweet Family

Grupa Nordzucker z siedzibą w Brunszwiku w Niemczech jest jednym z wiodących producentów cukru na świecie. 

W Polsce Nordzucker prowadzi swoją działalność poprzez spółkę Nordzucker Polska S.A. z dwoma zakładami produkcyjnymi w Opalenicy (Województwo Wielkopolskie) i w Chełmży (Województwo Kujawsko-Pomorskie).

Główna marka koncernu - Sweet Family jest obecna na polskim rynku od 2004 roku.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl