Sezon na cukinie

Cukinie można kupić w sklepach przez cały rok, ale najświeższe i najtańsze są w czasie sezonu, który rozpoczyna się w sierpniu i trwa do końca lata. Cukinie są cenione za swoją lekkostrawność i niskokaloryczność (100 g cukinii surowej to 15 kcal). W kuchni cukinia jest jadana na surowo (np. w surówkach), smażona, pieczona i grillowana. Kwiaty cukinii są również wykorzystywane. Z cukinii przyrządza się m.in. kremy, zapiekanki, dodaje się ją do zup, dań głównych, placków, makaronów, lecza i deserów.

CZYTAJ TAKŻE: Aktualne ceny warzyw 2022 na Broniszach. Ile kosztują warzywa?

Skąd pochodzi cukinia?

Tą botaniczną odmianę dyni zwyczajnej wyselekcjonowano we Włoszech pod koniec XIX wieku (choć jej ojczyzną są tereny Ameryki Południowej). Zucca to w jęz. włoskim dynia, zucchina natomiast – mała dynia. Cukinia jest uprawiana jako roślina jednoroczna, także w Polsce (polska odmiana to np. Atena Polka F1 o żółto-pomarańczowym kolorze), choć głównie w rejonie śródziemnomorskim.

Cukinia a kabaczek

W Polsce cukinia jest uprawiana i znana pod dwiema nazwami, jako cukinia lub też kabaczek. Druga nazwa jest szczególnie popularna na południowym wschodzie Polski. Wiele zależy od formy jaką otrzymano do uprawy, a w związku z występującymi często różnicami, cukinia i kabaczek bywają traktowane jako odrębne gatunki.

Cukinia to owoc czy warzywo?

W klasyfikacji USDA cukinia jest wymieniana w grupie „warzywa i produkty warzywne”, powszechnie również jest traktowana jako warzywo, choć technicznie jest owocem. Botanicznie są klasyfikowane jako jagody, gdyż rozwijając się powstają z przerostu kwiatu cukinii. Ogólna klasyfikacja owoców mówi o owocu jako o dojrzewającym jajniku kwiatu, zawierającym nasiona rośliny. Warzywo jest z kolei jadalną częścią rośliny (łodygi, liście, korzenie, bulwy). Botanicznie więc cukinie są traktowane jako owoce.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl