Co to jest fleksitarianizm?

Fleksitarianizm to mariaż dwóch słów: elastyczny i wegetariański. Termin ten został ukuty ponad dziesięć lat temu przez dyplomowaną dietetyczkę Dawn Jackson Blatner w jej książce z 2009 r. „Dieta fleksitariańska: głównie wegetariański sposób na utratę wagi, bycie zdrowszym, zapobieganie chorobom i dodawanie lat do życia”.

CZYTAJ TAKŻE: Dieta śródziemnomorska idealna dla cukrzyków? Ważne są porcje

Dieta fleksitariańska a jedzenie mięsa

Dzięki diecie fleksitariańskiej, znanej również jako dieta półwegetariańska, nie trzeba całkowicie eliminować mięsa, aby czerpać korzyści zdrowotne związane z wegetarianizmem. Zamiast tego można być wegetarianinem przez większość czasu, ale nadal cieszyć się burgerem lub stekiem przy specjalnych okazjach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jaka dieta jest najzdrowsza? Eksperci nie mają wątpliwości

Dieta fleksitariańska a odchudzanie i zdrowie

Badania pokazują, że jedząc więcej roślin i mniej mięsa, ludzie, którzy przestrzegają tej diety, mogą nie tylko schudnąć, ale także poprawić ogólny stan zdrowia poprzez obniżenie częstości występowania chorób serca, cukrzycy i raka. A ponieważ zmniejsza spożycie mięsa, jest uważana za przyjazną dla planety.

Jak działa dieta fleksitariańska?

  • Należy skoncentrować się na białkach niezwiązanych z mięsem, takich jak fasola, groszek lub jajka.
  • W diecie trzeba uwzględnić owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, nabiał i przyprawy.
  • Stopniowo należy zmniejszać porcje mięsa i zwiększać liczbę dni bezmięsnych w tygodniu na każdym etapie. (jeśli ma się ochotę na mięso, można zastąpić tradycyjne mięso roślinnymi alternatywami mięsnymi, takimi jak wegetariańskie burgery).

 

Stanie się fleksitarianinem polega bardziej na dodawaniu grup żywności do diety – a nie na całkowitym ich wyeliminowaniu.

Czy można schudnąć na diecie fleksitariańskiej?

Na diecie fleksitariańskiej można schudnąć, zwłaszcza przy regularnej aktywności fizycznej. Jeśli kładzie się nacisk na składniki roślinne w diecie, można poczuć się sytym, jedząc mniej kalorii niż zwykle. Krótko- lub długoterminowa utrata wagi jest efektem jedzenia większej ilości roślin, a nie restrykcyjnej diety.

Dieta fleksitariańska a cukrzyca

Zgodnie z badaniem z 2018 roku, podobnie jak inne diety roślinne, dieta fleksitariańska  w leczeniu cukrzycy typu 2 może znacząco poprawiać wagę i jakość życia.

Diety roślinne promują również zapobieganie cukrzycy, prawdopodobnie poprzez zdrową utratę wagi i poprawę czynników ryzyka, takich jak wrażliwość na insulinę, wynika z przeglądu JAMA z 2019 roku.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl