Mykogen Polska, który od końca 2012 roku jest kontrolowany przez fundusz private equity Abris Capital Partners, przejął podobnej wielkości przedsiębiorstwo posiadające zakład produkcyjny w okolicach Skierniewic w województwie łódzkim – firmę Fungis. Dzięki transakcji powstał jeden z największych w kraju i w Europie podmiotów dostarczających podłoże do produkcji pieczarek. – Moce produkcyjne obu zakładów to ponad 200 tys. ton podłoża rocznie. To daje obecnie ok. 20 proc. polskiego rynku . Dodatkowo Mykogen posiada zakład produkcyjny na Ukrainie, którego możliwości produkcyjne także przekraczają 100 tys. ton rocznie – mówi Rafał Nawrocki, prezes obu firm. Roczne łączne przychody ze sprzedaży wynoszą ok. 140 mln zł.
Teraz spółki skupią się teraz na integracji grupy oraz inwestycjach modernizacyjnych. – Nie przewidujemy znaczących inwestycji w nowe moce wytwórcze. Chcemy jak najlepiej wykorzystać potencjał, którym dysponujemy i uzyskać jak największe efekty synergii. Jednak procesy konsolidacyjne w naszej branży są nieuniknione i spółka jako lider rynku nie wyklucza dalszych akwizycji – dodaje.
Perspektywy dla branży producentów podłoża oraz producentów pieczarek są bardzo dobre. – Rynki te rosną stabilnie po kilka procent rocznie. Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i trzecim na świecie. Wszystko wskazuje na to, że jej udział wciąż będzie się zwiększał , bowiem koszty produkcji są niższe niż na zachodzie Europy i to tutaj jest przenoszone wytwórstwo. Blisko 80 proc. polskich pieczarek trafia na eksport – podkreśla prezes Nawrocki. W 2015 roku produkcja pieczarek w Polsce wyniosła 335 tys. ton.
Mykogen - to firma, która posiada ponad 40-letnia tradycję w produkcji podłoża do uprawy pieczarek. Firma produkuje rocznie ok. 100 tys. ton podłoża, posiada także zakład na Ukrainie o podobnych zdolnościach produkcyjnych. Fungis - specjalizuje się w produkcji wysokojakościowego podłoża do uprawy pieczarek. Firma posiada nowoczesny zakład w Woli Makowskiej pod Skierniewicami o mocy produkcyjnej ok. 100 tys. ton rocznie. Większość produkcji trafia do polskich wytwórców pieczarek, część jest eksportowana m.in. na Białoruś.
Abris Capital Partners jest niezależną firmą zarządzającą funduszami private equity. Jej aktywa przekraczają wartość €770 mln i może ona poszczycić się wieloma międzynarodowymi, prestiżowymi inwestorami instytucjonalnymi, takimi jak: fundacje uniwersyteckie, fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe czy prywatne fundacje.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

komentarze (3)
Pieczarki to się raczej uprawia niż produkuje.Artykuł pełen entuzjazmu i kompetencji na miarę różnicy pomiędzy\"uprawą\" a \"produkcją\".Po przeczytaniu wniskuję iż to raczej \"łabędzi śpiew\" tej branży a nie czekająca ją świetlana przyszłość w Polsce.
OdpowiedzA jaki fetor i hałas dla okolicznych mieszkańców od produkcji podłoża.Do 15 km w zależności jak wiatr wieje.Brak ustawy odorowej,przekupni pracownicy WIOŚ-realia polskiej prowincji.Wchodzi w końcu ustawa odorowa.
OdpowiedzBzdury pan prezes opowiada. Kilka procent rocznie (nawet kilkanaście) to rośnie cena kompostu do uprawy pieczarek, a nie cena pieczarek - od 10 lata na tym samym poziomie. Jakość kompostu z Mykogenu pozostawia wiele do życzenia, dlatego potrzebna jest \"synergia\", aby klient nie poszedł do innego kompościarza. Niepoprawny optymizm. Uprawa pieczarek przestaje być nieopłacalna, a powodem jest m.in. coraz wyższa i coraz gorsza jakość kompostu.
Odpowiedz