Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Dolny Śląsk: Ponad 3 mln zł na program ratowania pszczół

  • Autor: PAP
  • Data: 14-10-2018, 09:33
Ponad 3 mln zł wynosi budżet programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, którego celem jest ratowanie pszczół na Dolnym Śląsku. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup uli, czy zakładanie łąk kwietnych w miastach.
Dolny Śląsk: Ponad 3 mln zł na program ratowania pszczół
Fot. Shutterstock

Program, który zainaugurowano w środę, będzie prowadzony do 2020 r. - przekazał PAP prezes Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz.

"Wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu będzie udzielane m.in. na zakup uli z wyposażeniem, poidła dla pszczół, wyposażenie pracowni pszczelarskich, koszty zakupu leków i paszy oraz na zakładanie kłód bartnych" - powiedział Kasztelowicz. Pieniądze z WFOŚiGW umożliwią także zakładanie łąk kwietnych na terenach zurbanizowanych. Zostaną tam posadzone miododajne drzewa i krzewy: lipy, klony, wierzby i leszczyna.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Budżet programu to 3 mln zł. O pieniądze mogą ubiegać się samorządy, Lasy Państwowe, parki narodowe i krajobrazowe, państwowe szkoły wyższe oraz organizacje pozarządowe.

Rzecznik WFOŚiGW we Wrocławiu Robert Borkacki przypominał, że fundusz współfinansuje również program "Bartnicy Sudetów". Wartość tego projektu to ponad 3,3 mln zł, w tym dotacja WFOŚGiW to 2,3 mln zł.

Projekt realizuje Nadleśnictwo Międzylesie, które do tej pory wyprodukowało 800 kłód bartnych czyli sosnowych, wydrążonych kłód dla dziko żyjących pszczół. 700 tych leśnych uli zostało zawieszonych na drzewach. Do pięciu kłód wprowadziły się pszczoły. Program zakłada produkcję i montaż w sumie 1000 kłód bartnych rozmieszczonych w 11 leśnictwach na obszarze ponad 10 tys. ha i ich monitoring w okresie sześciu lat - podał Borkacki.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!