IERiGŻ: Nie będzie niedoborów ziemniaków, jak w sezonie 2018/19
Koniec maja i początek czerwca przyniósł w Europie Zachodniej obfite opady deszczu, co w połączeniu z relatywnie wysoką temperaturą sprzyja wegetacji ziemniaków. Czerwiec jest krytycznym miesiącem w rozwoju europejskich upraw i jeśli rośliny są w dobrym stanie, mogą skorzystać z licznych dawek deszczu, natomiast w przypadku przedłużającego się suchego i gorącego okresu ich rozwój jest zahamowany - zapewnia Wiesław Dzwonkowski, analityk z IERiGŻ.

Z raportu IERiGŻ wynika, że obecne warunki sugerują, że nie będzie takich samych niedoborów ziemniaków, jak w mijającym sezonie 2018/19. Jednak plony nie osiągną rekordowych poziomów, o ile nie będzie dobrej mieszanki deszczu i umiarkowanej, ale nie bardzo wysokiej temperatury. Wzrost opadów oraz ich zapowiedź w najbliższym czasie spowodował spadek notowań cen ziemniaków w kontraktach terminowych na kwiecień do 157 EUR/t, wobec aktualnych cen przekraczających 300 EUR/t.
- Kończy się sezon i obecnie jest mało transakcji na rynku, stąd w tym okresie napływa niewiele reprezentatywnych informacji o sytuacji cenowej ziemniaków na poszczególnych rynkach. Średni poziom cen w sezonie 2018/19 był rekordowo wysoki. Na przełomie maja i czerwca były ostatnie notowania cen, których poziom jednak nieco się obniżył, mimo bardzo niewielu dostępnych zapasów - podaje Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ.
Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl
- Sugeruje to, że w tym roku przetwórcy w dużej mierze polegali na zakontraktowanych dostawach, a w tylko w niewielkim stopniu zaopatrywali się w surowiec na wolnym rynku - dodaje.
W tym okresie ceny ziemniaków do przetwórstwa na rynku belgijskim (odmiana Bintje) wynosiły ok. 250 EUR/t, a we Francji wahały się od 250 EUR/t (Bintje) do 300-310 EUR/t (pozostałe odmiany). Ceny francuskich ziemniaków jadalnych popularnych, tańszych odmian, w zależności od wielkości bulw i wielkości opakowania, w końcu maja wynosiły od 360 do 490 EUR/t i były o 2-3% wyższe niż przed miesiącem. Ceny ziemniaków typu premium (odmiany Agata, Charlotta i Various) w opakowaniach 2,5 i 12,5 kg również podrożały o kilka procent w ciągu miesiąca do 700 - 800 EUR/t. Natomiast pierwsze wyceny ziemniaków wczesnych z południa Francji wynosiły 1,30-1,50 EUR/kg.
Na rynku niemieckim jest jeszcze dosyć duży popyt na ziemniaki z ubiegłorocznych zbiorów, ale ich podaż jest niewielka. Import egipski był w tym roku bardzo wysoki, ale obecnie zastępują go wczesne ziemniaki izraelskie i hiszpańskie. Zwiększają się też powoli dostawy nowych ziemniaków rodzimej produkcji, ale ich dostępność nie jest jeszcze powszechna. Według AMI na przełomie maja i czerwca ceny wczesnej odmiany Annabelle na rynku hamburskim wynosiły od 24 do 28 EUR/25 kg dla niemieckich odmian i od 25 do 28 EUR/25 kg za bulwy pochodzące z Cypru. Na innych rynkach sprzedaż hurtowa nowych ziemniaków odbywała się w przedziale od 700 do 800 EUR/t.
CENY HURTOWE

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.