Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Inspekcja Jakości Handlowej: zwiększa się liczba producentów ekologicznych

  • Autor: PAP
  • Data: 21-06-2022, 18:57
W latach 2004-2021 liczba producentów ekologicznych w Polsce zwiększyła się z blisko 3,8 tys. do 21,7 tys.; najwięcej zarejestrowanych było w województwach: warmińsko-mazurskim (3,5 tys.), podlaskim (3,4 tys.) i mazowieckim (2,8 tys.) - poinformowała Małgorzata Waszewska z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Inspekcja Jakości Handlowej: zwiększa się liczba producentów ekologicznych
Coraz więcej gospodarstw staje się ekologicznymi producentami. Ale daleko nam do Europy/ fot. Rasa Kasparaviciene on Unsplash

Waszewska podczas odbywającego się we wtorek wyjazdowego posiedzenia senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi w Lublinie zaprezentowała pierwsze oficjalne dane dotyczące stanu rolnictwa ekologicznego w Polsce w 2021 r.

Więcej producentów ekologicznej żywności

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Poinformowała, że w latach 2020-2021 r. liczba producentów ekologicznych zarejestrowanych w Polsce wzrosła o 7,5 proc. (z 20,2 tys. do 21,7 tys. podmiotów). Dla porównania - wskazała - w 2004 r. zarejestrowanych było prawie 3,8 tys. producentów ekologicznych.

Najwięcej producentów ekologicznych zarejestrowanych było w województwach: warmińsko-mazurskim (3,5 tys.), podlaskim (3,4 tys.) i mazowieckim (2,8 tys.), natomiast najmniej w opolskim (87), śląskim(225) i kujawsko-pomorskim (489).

Ekologiczne gospodarstwa w Polsce rosną

"Powierzchnia ekologicznych użytków rolnych wzrosła prawie o 8 proc. w porównaniu do 2020 r." - powiedziała Waszewska. Doprecyzowała, że łączna powierzchnia ekologicznych użytków rolnych wzrosła z 509 tys. ha do 549 tys. ha.

Największą powierzchnię miały gospodarstwa w województwach: warmińsko-mazurskim (114 tys. ha), zachodniopomorskim (109 tys. ha) i podlaskim (60 tys.), natomiast najmniejszą w opolskim (2,6 tys. ha), śląskim (3,7 tys. ha) i małopolskim (7,9 tys. ha).

Coraz więcej eko produktów

W 2021 r. gospodarstwa ekologiczne wytworzyły 313 tys. ton zboża, 200 tys. ton owoców i orzechów, 722 tys. sztuk drobiu, 309 tys. hl mleka krowiego i 26,4 mln sztuk jaj.

"Liczba producentów zwiększa się. Także w tym roku jest bardzo dużo nowych zgłoszeń producentów ekologicznych, więc możemy spodziewać się, przynajmniej w tym najbardziej podstawowym ujęciu liczbowym, rozwoju rolnictwa ekologicznego" - podsumowała przedstawicielka IJHAR-S.

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!