Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Instytut Choiseul: Utrzymywanie regulacji rynku cukru osłabi przemysł spożywczy

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 25-02-2013, 11:30
Utrzymywanie status quo na rynku cukru wydaje się propozycją pochopną, a nawet nielogiczną. Może oznaczać wzmacnianie dominującego gracza - przemysłu cukrowniczego, który jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, kosztem dalszego osłabienia przemysłu spożywczego i tak już funkcjonującego w bardzo trudnej sytuacji pomiędzy kolejnymi podwyżkami cen surowców i presją cenową ze strony handlu detalicznego - ocenia Instytut Choiseul w raporcie z lutego 2013 roku The future of the European sugar sector.
Instytut Choiseul: Utrzymywanie regulacji rynku cukru osłabi przemysł spożywczy

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Przedstawiciele Instytutu zwracają uwagę, że rynek cukru jest jednym z najsilniej regulowanych i jednocześnie najbardziej niestabilnych rynków towarowych w Unii Europejskiej. Czynników, które utrudniają płynne funkcjonowanie tego rynku jest bardzo wiele, są to m.in.: presja inflacyjna, zmienność cenowa, strukturalny deficyt, niekonsekwentne i doraźne zarządzanie zaopatrzeniem w surowiec, wypaczona konkurencyjność.

Komisja Europejska, aby przywrócić równowagę rynkową podjęła decyzję o całkowitej zmianie zasad funkcjonowania tego rynku. Zaproponowała odejście od systemu kwotowania, który determinuje zaopatrzenie i uniemożliwia jakąkolwiek konkurencję. Jak należało się spodziewać propozycja ta natychmiast wzbudziła sprzeciw plantatorów buraków cukrowych i producentów cukru.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!