Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

IUNG: Pogłębiła się susza w zachodniej Polsce

  • Autor: PAP
  • Data: 25-09-2018, 19:00
Pogłębia się susza w zachodniej części kraju, a największy deficyt wody występuje w okolicach Poznania - poinformował Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Susza dotyka upraw buraków, ziemniaków oraz zasiewów rzepaku i rzepiku.

Z ostatniego raportu Instytutu wynika, warunki pogodowe w ostatnich tygodniach spowodowały dalsze zwiększenie deficytu wody dla roślin, szczególnie w zachodniej Polsce. W okresie od 21 lipca do 20 września 2018 br. liczba gmin dotkniętych przez suszę wzrosła z 566 do 1700, a powierzchnia terenów zwiększyła się o 36 pkt. proc.

Największa susza występowała w Poznaniu i na terenach przyległych do miasta, na terenie Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Śląskiej. Znaczny deficyt wody był odczuwalny na Nizinie Szczecińskiej, w Wielkopolskiej oraz w okolicy Trzebnicy.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Szczególnie niesprzyjające warunki pogodowe nastąpiły w województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, opolskim, łódzkim oraz pomorskim.

Susza rolnicza w Polsce występuje obecnie wśród upraw: ziemniaka i buraka cukrowego oraz w zasiewach rzepaku i rzepiku.

Suszę w uprawach ziemniaków odnotowano w 14 województwach, w 1700 gminach, tj. w ok. 68 proc. gmin Polski, na powierzchni 49 proc. gruntów ornych. W uprawach buraków suszę stwierdzono w 12 województwach, w 42 proc. gmin kraju. W tym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego nastąpił wzrost liczby gmin z suszą oraz powierzchni gruntów ornych.

Zagrożenie suszą rolniczą występowało również wśród upraw rzepaku i rzepiku w 14 województwach - w ok. 57 proc. gmin kraju, obejmujących 27 proc. gruntów ornych.

IUNG prowadzi monitoring suszy tylko do końca września.

Według ostatnich danych resortu rolnictwa, komisje szacujące straty pracowały w 2108 gminach. Prace zakończyły już komisje w 1291 gminach, a 840 komisji jeszcze pracuje. Szacunki strat były dokonane w ponad 239 tys. gospodarstw rolnych, łącznie na powierzchni ponad 4,5 mln ha; z tego ponad 570 tys. ha to uprawy, gdzie straty przekroczyły 70 proc. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!